Evropska strategija zaposlovanja sega v leto 1997, ko so države članice EU določile skupne cilje za politike zaposlovanja. Njen glavni namen je ustvarjanje novih in kakovostnih delovnih mest v vsej EU.
Strategija je zdaj sestavni del strategije za gospodarsko rast Evropa 2020 in se izvaja prek vsakoletnega evropskega semestra, v katerem države EU v sodelovanju z institucijami EU usklajujejo svoje politike.
Izvajanje evropske strategije zaposlovanja poteka s podporo Odbora za zaposlovanje v naslednjih štirih korakih evropskega semestra:
- Smernice za zaposlovanje so skupne prednostne naloge in cilji politik zaposlovanja, ki jih predlaga Komisija, odobrijo jih vlade držav in sprejme Svet EU.
- Skupno poročilo o zaposlovanju temelji na (a) oceni stanja na področju zaposlovanja v Evropi, (b) izvajanju smernic za zaposlovanje in (c) oceni statističnega pregleda zaposlitvenih in socialnih kazalnikov. Objavi ga Evropska komisija in sprejme Svet EU.
- Nacionalne reformne programe pripravijo države članice, Evropska komisija pa oceni njihovo usklajenost s strategijo Evropa 2020. (podatkovna zbirka – nacionalni reformni programi pred letom 2011)
- Komisija na podlagi ocene nacionalnih reformnih programov objavi poročila za države z analizo ekonomske politike držav in izda priporočila za posamezno državo.