Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego jest wielostronną platformą mającą na celu:
- poprawę jakości, oferty i wizerunku praktyk zawodowych w Europie
- promowanie mobilności praktykantów.
Do osiągnięcia tych celów przyczyniają się podejmowane na poziomie krajowym zobowiązania oraz dobrowolne zobowiązania zainteresowanych stron.
W lipcu 2020 r. komisarz Nicolas Schmit uruchomił odnowiony europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego. Nadano tym samym nowy impuls zaangażowaniu UE na rzecz przygotowania zawodowego i wyznaczono sześć ambitnych priorytetów.
Sześć priorytetów odnowionego sojuszu po raz pierwszy ustanowiono w pakiecie wsparcia na rzecz zatrudnienia ludzi młodych z 1 lipca 2020 r. Stanowiły one syntezę informacji pochodzących z różnych dokumentów i polityk UE, z których pierwszym i najważniejszym wkładem były europejskie ramy jakości i skuteczności programów przygotowania zawodowego.
Priorytety odnowionego sojuszu obejmują:
- zachęcanie państw członkowskich i przedsiębiorstw do zaangażowania się na rzecz wysokiej jakości i skutecznego przygotowania zawodowego poprzez wspieranie krajowych koalicji przyuczania do zawodu
- intensywne wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w zapewnianiu stabilnej oferty wysokiej jakości i skutecznych praktyk zawodowych
- mobilizowanie władz lokalnych i regionalnych jako katalizatorów przygotowania zawodowego w środowisku lokalnych przedsiębiorstw
- pogłębianie dialogu społecznego poprzez bardziej aktywne zaangażowanie krajowych organizacji partnerów społecznych
- aktywne angażowanie europejskich komitetów sektorowego dialogu społecznego ds. przygotowania zawodowego w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie wspólnych zobowiązań sektorowych
- wspieranie reprezentacji praktykantów (uczniów zawodu) w państwach członkowskich poprzez wznowienie działalności europejskiej sieci uczniów zawodu.
Członkowie sojuszu
Oprócz rządów krajowych członkami sojuszu są przedsiębiorstwa i organizacje biznesowe, izby przemysłowe, handlowe i rzemieślnicze, organizatorzy kształcenia i szkolenia, organizacje młodzieżowe i nienastawione na zysk, władze regionalne i lokalne, partnerzy społeczni, organizacje i sieci zawodowe, a także instytuty badawcze i ośrodki analityczne.
Sojusz to platforma umożliwiająca dzielenie się doświadczeniami i rozpowszechnianie najskuteczniejszych rozwiązań. Umożliwia on swoim członkom:
- znalezienie partnerów
- promowanie wydarzeń
- opracowywanie nowych pomysłów i działań
- dostęp do najnowszych wiadomości i narzędzi w obszarze przygotowania zawodowego.
Sojusz jest otwarty dla wszystkich krajów UE, EFTA i krajów kandydujących oraz dla zainteresowanych stron z tych krajów.
Korzyści
Praktyki zawodowe ułatwiają przechodzenie z etapu kształcenia i szkolenia do etapu zatrudnienia. Łączą one szkolenia prowadzone w przedsiębiorstwach z kształceniem szkolnym i prowadzą do uzyskania kwalifikacji uznawanych na szczeblu krajowym.
Praktykanci uczą się cennych umiejętności w miejscu pracy w środowisku zawodowym, co zapewnia im większą zdolność do znalezienia zatrudnienia w przyszłości.
Przedsiębiorstwa oferujące praktyki zawodowe prawdopodobnie odniosą zysk netto ze swojej inwestycji. Może to nastąpić bądź już w trakcie odbywania praktyki zawodowej przez praktykanta, bądź wkrótce po jej zakończeniu, gdy praktykant zostanie zatrudniony jako w pełni wyszkolony pracownik.
Z danych wynika, że kraje o silnym systemie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz przyuczania do zawodu mają niższy poziom bezrobocia wśród młodzieży. Często istnieje stosunek umowny między pracodawcą a praktykantem, a praktykant otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę.
Sojusz promuje zatrudnienie młodzieży i wspiera cel gwarancji dla młodzieży, zmniejszając dysproporcję między podażą umiejętności a zapotrzebowaniem na nie na rynku pracy.
Dotychczasowe działania
Sojusz zmobilizował państwa członkowskie UE, państwa EFTA i kraje kandydujące do UE oraz dużą liczbę zainteresowanych stron do zaangażowania się na rzecz wysokiej jakości praktyk zawodowych.
Ułatwił on tworzenie sieci kontaktów, współpracę i wymianę dobrych praktyk przy strategicznym eksperckim wsparciu ze strony Cedefop i Europejskiej Fundacji Kształcenia (ETF).
Sojusz przyczynił się również do zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących z przygotowania zawodowego.
Od czasu uruchomienia odnowionego sojuszu jego członkowie dzielili się wiedzą, np. podczas dyskusji na żywo, seminariów internetowych i wydarzeń wysokiego szczebla.
W ramach sojuszu opracowano szereg działań mających ułatwić wysokiej jakości i skuteczne przygotowanie zawodowe za pośrednictwem biblioteki internetowej, modułów szkoleniowych online i serii podcastów.