Nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia
Prvé ustanovenia EÚ o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia boli obsiahnuté v nariadeniach č. 3 a 4 z roku 1958. Odvtedy boli viackrát aktualizované a rozšírené.
Posledná revízia sa v EÚ uplatňuje od 1. mája 2010. Ide o tieto konsolidované nariadenia:
Súčasťou týchto textov sú zmeny nariadenia (ES) č. 883/2004 a nariadenia (ES) č. 987/2009 zavedené nariadením (ES) č. 988/2009, nariadením Komisie (EÚ) č. 1244/2010, nariadením (EÚ) č. 465/2012 a nariadením Komisie (EÚ) č. 1224/2012.
Ide o prvú významnú reformu od zavedenia nariadení, ktoré boli prijaté v 70. rokoch 20. storočia a uplatňovali sa niekoľko desaťročí:
- nariadenie (EHS) č. 1408/71,
- vykonávacie nariadenie (EHS) č. 574/72.
Ak si chcete prezrieť články uvedených právnych predpisov a nájsť súvisiacu judikatúru Súdneho dvora Európskej únie, môžete si pozrieť databázu nariadení o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia.
Štátni príslušníci tretích krajín
Od 1. januára 2011 sa nariadením (EÚ) č. 1231/2010 rozšírila platnosť pravidiel EÚ o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia na štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ (štátni príslušníci tretích krajín), ktorí majú oprávnený pobyt na území EÚ, ako aj v cezhraničných prípadoch. Modernizované pravidlá sa takisto vzťahujú na ich rodinných príslušníkov a pozostalé osoby, ak žijú v EÚ.
Predmetné nariadenie sa nevzťahuje na Dánsko.
Nariadenie (EÚ) č. 1231/2010 sa napríklad použije v prípade, keď štátny príslušník tretej krajiny odišiel za prácou z krajiny EÚ, kde naďalej bývajú jeho deti, do inej krajiny EÚ.
Švajčiarsko
Pravidlá EÚ týkajúce sa koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia sa uplatňujú vo vzťahu k Švajčiarsku od 1. apríla 2012.
- Príloha II k Dohode medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Švajčiarskou konfederáciou na strane druhej o voľnom pohybe osôb v znení rozhodnutia Spoločného výboru č. 1/2012 (zriadeného touto dohodou)
EHP (Európsky hospodársky priestor)
Pravidlá EÚ týkajúce sa koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia sa uplatňujú vo vzťahu k Nórsku, Islandu a Lichtenštajnsku (krajiny EHP) od 1. júna 2012.
- Rozhodnutie Spoločného výboru EHP č. 165/2012 z 28. septembra 2012, ktorým sa mení príloha VI (Sociálne zabezpečenie) k Dohode o EHP
Spojené kráľovstvo
Pravidlá EÚ týkajúce sa koordinácie sociálneho zabezpečenia sa od 1. januára 2021 na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve už neuplatňujú. Práva osôb, na ktoré sa vzťahuje dohoda o vystúpení uzavretá medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, sú však naďalej chránené.
V prípade osôb, na ktoré sa nevzťahuje dohoda o vystúpení, sa koordinácia sociálneho zabezpečenia medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom riadi príslušným protokolom k dohode o obchode a spolupráci. Hoci tento protokol je podobný pravidlám EÚ a má komplexný rozsah pôsobnosti, nestanovuje rovnakú úroveň ochrany ako nariadenia EÚ.
Európsky orgán práce (ELA)
V júli 2019 bol zriadený Európsky orgán práce (ELA), ktorý má členským štátom a Európskej komisii pomáhať pri zabezpečovaní spravodlivého a účinného presadzovania pravidiel EÚ v oblasti mobility pracovnej sily a koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia. Európsky orgán práce zohráva dôležitú úlohu aj pri uľahčovaní a zabezpečovaní účinnej mobility pracovnej sily v Európe.