EÚ zabezpečuje spoločné pravidlá na ochranu vašich práv na sociálne zabezpečenie v prípade, že zmeníte miesto svojho pobytu v rámci Európy(ide o 27 štátov EÚ + Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko). Vo vzťahu k Spojenému kráľovstvu platia osobitné pravidlá koordinácie. Pravidlá týkajúce sa koordinácie sociálneho zabezpečenia nenahrádzajú vnútroštátne systémy a nezavádzajú jednotný európsky systém. Každý štát samostatne vo svojich právnych predpisoch určuje okruh osôb, na ktoré sa sociálne zabezpečenie vzťahuje, ako aj to, aké dávky sa vyplácajú a aké podmienky musia byť splnené.
Na koho sa tieto pravidlá uplatňujú?
- Na štátnych príslušníkov krajín EÚ, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska, ktorí sú alebo boli poistení v jednom z týchto štátov, a na ich rodinných príslušníkov.
- Na osoby bez štátnej príslušnosti alebo utečencov s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku, ktorí boli poistencami v jednom z týchto štátov, a na ich rodinných príslušníkov.
- Na štátnych príslušníkov štátov mimo EÚ, ktorí majú zákonný pobyt na území EÚ a pohybovali sa medzi týmito štátmi, a na ich rodinných príslušníkov.
Štyri základné zásady
- V každom momente sa na vás vzťahujú právne predpisy len jednej krajiny, takže príspevky platíte len v jednej krajine. O právnom poriadku štátu, ktorý sa na vás vzťahuje, rozhodujú inštitúcie sociálneho zabezpečenia. Nemáte možnosť výberu.
Prečítajte si, ktoré pravidlá sa uplatňujú vo vašom prípade - Máte rovnaké práva a povinnosti ako štátni príslušníci krajiny, ktorá vám poskytuje poistné krytie. Táto zásada sa označuje ako zásada rovnakého zaobchádzania alebo nediskriminácie.
- Keď žiadate o dávku, zohľadnia sa v prípade potreby aj predchádzajúce obdobia, keď ste boli poistení, pracovali alebo bývali v iných krajinách.
- Ak máte nárok na peňažné dávky v jednej krajine, vo všeobecnosti vám môžu byť vyplácané aj keď žijete v inej krajine. Táto zásada sa označuje ako zásada exportovateľnosti (možnosť prenosu nároku na dávku do iného štátu).
Ďalšie informácie
Od 1. mája 2010 sa uplatňujú nové ustanovenia a nové nariadenie, ktorými sa modernizujú pravidlá koordinácie (nariadenia 883/2004 a 987/2009). Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si najčastejšie otázky. Viac informácií o pravidlách sociálneho zabezpečenia v štáte, o ktorý sa zaujímate.
Európska komisia predložila 13. decembra 2016 revíziu právnych predpisov EÚ o koordinácii sociálneho zabezpečenia. O tomto návrhu sa v súčasnosti diskutuje v Európskom parlamente a Rade EÚ.
Potrebujete ďalšiu pomoc?
Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali?
Pošlite otázku prostredníctvom služby Europe Direct 00800 6 7 8 9 10 11
Vyriešte problémy so zahraničnými orgánmi štátnej správy (SOLVIT)
Získajte právne poradenstvo na stránkach Vaša Európa – Poradenstvo