EU propisuje zajednička pravila za zaštitu vaših prava socijalne sigurnosti pri selidbi unutar Europe (EU 27 + Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska). Postoje posebna pravila o koordinaciji za Ujedinjenu Kraljevinu. Pravila o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti ne zamjenjuju nacionalne sustave jedinstvenim europskim sustavom. Svaka zemlja može odlučiti tko će biti osiguran na temelju njezina zakonodavstva, koje naknade će se dodjeljivati i pod kojim uvjetima.
Na koga se odnose ta pravila?
- Na državljane država članica EU-a, Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske koji jesu ili su bili osigurani u jednoj od tih zemalja i na članove njihovih obitelji.
- Na osobe bez državljanstva ili izbjeglice koji borave u EU-u, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Švicarskoj koji jesu ili su bili osigurani u jednoj od tih zemalja i na članove njihovih obitelji.
- Na državljane trećih zemalja koji zakonito borave na području EU-a i koji su se preselili iz jedne zemlje EU-a u drugu i na članove njihovih obitelji.
Četiri glavna načela
- Na vas se primjenjuje zakonodavstvo samo jedne zemlje pa plaćate doprinose samo u jednoj zemlji. Odluku o tome koje će se nacionalno zakonodavstvo na vas primjenjivati donose ustanove socijalne sigurnosti. Ne možete birati.
Saznajte koja se pravila primjenjuju na vas. - Imate jednaka prava i obveze kao i državljani zemlje čije se zakonodavstvo na vas primjenjuje. To je poznato kao načelo jednakog postupanja ili nediskriminacije.
- Kad tražite naknadu, uzimaju se u obzir prethodna razdoblja vašeg osiguranja, rada ili boravka u drugim zemljama, ako je potrebno.
- Ako imate pravo na novčanu naknadu u jednoj zemlji, u pravilu je možete primati čak i ako živite u drugoj zemlji. To je poznato kao načelo prijenosa.
Više informacija
Od 1. svibnja 2010. primjenjuju se nove uredbe o moderniziranoj koordinaciji (uredbe 883/2004 i 987/2009). Za dodatne informacije pogledajte najčešća pitanja. Raspitajte se o pravilima socijalnog osiguranja u zemlji koja vas zanima.
Komisija je 13. prosinca 2016. predložila reviziju zakonodavstva EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Europski parlament i Vijeće EU-a trenutačno raspravljaju o tom prijedlogu.
I dalje trebate pomoć?
Niste pronašli informacije koje tražite?
Postavite pitanje putem mreže Europe Direct 00 800 6 7 8 9 10 11
Riješite probleme obraćanjem nacionalnoj upravi (SOLVIT)
Zatražite pravni savjet od službe Your Europe – Savjeti