Oko 16 milijuna građana EU-a/EFTA-e živjelo je 2021. u drugoj zemlji EU-a ili EFTA-e, a iste je godine obavljeno gotovo 100 milijuna turističkih putovanja u drugu državu članicu EU-a.
Vaša prava na socijalnu sigurnost unutar Europe štite se pravilima o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Ta se pravila sada moderniziraju.
Digitalizacijom se može dodatno poboljšati koordinacija sustava socijalne sigurnosti i poduprijeti pravedna mobilnost radne snage.
Zato je Komisija predstavila komunikaciju u kojoj se navode kratkoročni i dugoročni ciljevi digitalizacije.
Zašto je digitalizacija važna?
Upotreba više digitalnih alata za koordinaciju sustava socijalne sigurnosti ima brojne prednosti. Ona, primjerice, omogućava:
- smanjenje administrativnog opterećenja i troškova za osobe koje odlaze u drugu zemlju ili ondje vode poduzeće
- poboljšanje kvalitete javnih usluga i ubrzavanje postupaka za koordinaciju sustava socijalne sigurnosti
- bolju razmjenu informacija i suradnju među institucijama zahvaljujući poboljšanjima u razmjeni podataka i automatizaciji
- smanjenje rizika od pogrešaka i prijevara u području socijalne sigurnosti, uključujući upotrebu krivotvorenih dokumenata, što pridonosi zaštiti radnika i pravednoj mobilnosti radne snage.
Cilj digitalizacije koordinacije sustava socijalne sigurnosti usklađen je i s ciljevima europskog programa politike za digitalno desetljeće, čiji je cilj preobraziti javne usluge, promicati prekograničnu razmjenu informacija i pojednostavniti interakciju s javnošću.
Digitalne inicijative u tom području
EU-ovim pravilima o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti od zemalja se traži da upotrebljavaju digitalne tehnologije za pristup, obradu i razmjenu podataka o socijalnoj sigurnosti. Također se potiču zemlje da osiguraju da usluge za osobe koje ostvaruju svoje pravo na slobodno kretanje unutar EU-a budu prilagođene korisnicima.
Zemlje EU-a i Komisija trenutačno rade na dvjema važnim inicijativama u tom području:
1. Olakšavanje razmjene informacija i suradnje među ustanovama socijalne sigurnosti
Sustav za elektroničku razmjenu informacija o socijalnoj sigurnosti (EESSI) pomaže ustanovama za socijalnu sigurnosti iz cijele Europe u razmjeni informacija. To znači da nacionalne ustanove mogu brže i sigurnije obrađivati potraživanja iz socijalne sigurnosti (npr. naknade za nezaposlenost, zdravstveno osiguranje, obiteljske naknade i mirovine).
2. Pojednostavnjenje interakcija javnosti, poduzeća, ustanova za socijalnu sigurnost i drugih javnih tijela
U okviru inicijative za europsku propusnicu socijalne sigurnosti Komisija je pokrenula pilot-projekt kako bi istražila izvedivost digitalne prekogranične provjere prava građana na socijalnu sigurnost.
Pitanja i odgovori
Sve što trebate znati o europskoj propusnici socijalne sigurnosti