Što je ESSPASS?
Komisija je u ožujku 2021. u Akcijskom planu za provedbu europskog stupa socijalnih prava najavila početak pilot-projekta u okviru kojeg će se do 2023. razmatrati uvođenje digitalnog rješenja za olakšavanje interakcije između mobilnih građana i nacionalnih tijela te za poboljšanje prekograničnog korištenja prava iz sustava socijalne sigurnosti (europska propusnica socijalne sigurnosti, ESSPASS). ESSPASS bi trebao olakšati prekograničnu mobilnost tako što će nadležnim ustanovama i drugim subjektima omogućiti da uključenost mobilnih građana u sustave socijalne sigurnosti i njihova prava koja iz toga proizlaze provjeravaju digitalnim putem.
Prva faza bila je usmjerena na prekograničnu digitalnu provjeru valjanosti i vjerodostojnosti prenosivog dokumenta A1. U tom prenosivom dokumentu navodi se zakonodavstvo o socijalnoj sigurnosti primjenjivo na nositelja, a upotrebljava se, primjerice, kad se osoba šalje na privremeni rad u državu članicu koja nije ona u kojoj je ta osoba osigurana. Tako se izbjegava dvostruko plaćanje doprinosa jer se dokazuje da se socijalni doprinosi plaćaju u drugoj zemlji EU-a. Rezultati prve faze pokazuju kako bi ESSPASS mogao olakšati život mobilnih građana i poduzeća koja pružaju usluge u inozemstvu, uključujući mala i srednja poduzeća, tako što će omogućiti pojednostavnjenje postupaka i smanjenje administrativnog opterećenja.
Nastavno na prvu fazu dva konzorcija ustanova država članica provode daljnje pilot-projekte za izdavanje i provjeru prenosivog dokumenta A1 i europske kartice zdravstvenog osiguranja, za koje se dodjeljuje financijska potpora iz programa Digitalna Europa. Ti su se pilot-projekti počeli provoditi sredinom 2023., a trajat će dvije godine.
Tko sudjeluje?
Pilot-projekte provode ustanove iz 12 zemalja (AT, BE, CZ, DK, DE, IE, IT, NL, PL, PT, ES i SE) koje su dio spomenutih dvaju konzorcija koji se financiraju iz programa Digitalna Europa.
U okviru koordinacije sustava socijalne sigurnosti informacije se već razmjenjuju elektroničkim putem (putem sustava EESSI). Zašto je potreban ESSPASS?
EESSI je sustav za razmjenu poruka koji omogućuje sigurnu i brzu razmjenu informacija među ustanovama (npr. za izračun mirovinskih prava osobe koja je tijekom radnog vijeka radila u nekoliko država članica). Tom sustavu mogu pristupiti samo ustanove socijalne sigurnosti. Pilot-projektom ESSPASS nastoji se nadopuniti EESSI tako da se olakša interakcija između mobilnih građana i relevantnih javnih tijela te drugih subjekata za potrebe socijalne sigurnosti (npr. inspektora rada ili pružatelja zdravstvene skrbi). Tako bi se omogućila provjera uključenosti u sustave socijalne sigurnosti i povezanih prava u stvarnom vremenu, a mogli bi je, među ostalima, obavljati i subjekti koji nemaju pristup sustavu EESSI.
Hoće li ESSPASS iskoristiti predložene europske lisnice za digitalni identitet?
Komisija je 3. lipnja 2021. objavila prijedlog okvira za europski digitalni identitet (EUDI). Tom se inicijativom preispituje postojeći prekogranični pravni okvir za pouzdane digitalne identitete (Uredba o europskoj elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja (eIDAS)). Europski parlament i Vijeće postigli su 29. lipnja 2023. politički dogovor. Uredba će vjerojatno stupiti na snagu u drugoj polovini 2023.
Upotrebom usklađenih lisnica EU-a za digitalni identitet (kao dio novog okvira za EUDI) građani će moći dobrovoljno pohranjivati i dijeliti podatke i digitalne dokumente/vjerodajnice za sve vrste usluga (npr. vozačku dozvolu, liječničke recepte ili obrazovne kvalifikacije). U pilot-projektu ESSPASS razmatraju se načini upotrebe tog okvira i europske lisnice za digitalni identitet.
Kako će Komisija osigurati zaštitu osobnih podataka i strogu primjenu EU-ovih pravila u tom području?
Svaka nova inicijativa morat će biti u skladu sa zakonodavnim aktima EU-a o zaštiti podataka, posebno s Općom uredbom o zaštiti podataka, i sigurnosnim pravilima. Moguće buduće rješenje ESSPASS, koje bi omogućavalo provjeru socijalnih prava mobilnih građana i radnika u inozemstvu, mora biti u skladu s tim pravilima, ispunjavati zahtjeve za pristupačnost i omogućavati uključenost svih osoba, posebno osoba s invaliditetom, starijih osoba i osoba sa slabim digitalnim vještinama.
Kako je pilot-projekt povezan s jedinstvenim digitalnim pristupnikom?
Uredbom o jedinstvenom digitalnom pristupniku uvedena je obveza za države članice da od 12. prosinca 2023. glavne administrativne postupke učine u potpunosti dostupnima putem interneta. Primjeri su tih postupaka podnošenje zahtjeva za utvrđivanje primjenjivog zakonodavstva (čiji je rezultat prenosivi dokument A1) i podnošenje zahtjeva za izdavanje europske kartice zdravstvenog osiguranja.
To znači da bi takvi zahtjevi, kao i njihov rezultat (PD A1 i EKZO), trebali biti dostupni građanima na internetu.
Kao dopuna tome, u okviru pilot-projekta ESSPASS razmatraju se načini za provjeru vjerodostojnosti i valjanosti takvih (elektroničkih) dokumenata u prekograničnim situacijama.
Bi li ESSPASS utjecao na pravila o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti ili na njihovo tekuće preispitivanje?
U pilot-projektu ESSPASS razmatraju se načini za pojednostavnjenje koordinacije sustava socijalne sigurnosti; cilj mu nije promijeniti materijalno ni osobno područje primjene pravila koordinacije. Trenutačna komunikacija u papirnatom obliku između mobilnih osoba/poduzeća i administracija, pružatelja zdravstvene skrbi ili inspektora rada zamijenila bi se u najvećoj mogućoj mjeri elektroničkom.