Направо към основното съдържание
Employment, Social Affairs and Inclusion

Какво представлява ESSPASS?

През март 2021 г. Комисията обяви в плана за действие по Европейския стълб на социалните права началото на пилотен проект за проучване до 2023 г. на възможностите за разработване на цифрово решение за улесняване на взаимодействието между мобилните граждани и националните органи и за подобряване на упражняването на социалноосигурителните права (проект за Европейски паспорт за социална сигурност — ESSPASS). ESSPASS следва да улесни трансграничната мобилност чрез цифровизация на проверката на социалноосигурителното покритие и права на мобилните граждани от страна на компетентните институции и други участници.

Първата фаза бе съсредоточена върху трансграничната цифрова проверка на валидността и автентичността на преносимия документ A1. В този преносим документ се посочва законодателството в областта на социалната сигурност, приложимо за притежателя. Документът се използва например когато дадено лице е изпратено временно да работи в държава членка, различна от тази, в която се осигурява. Така се избягва двойно плащане на вноски, тъй като документът доказва, че в друга страна от ЕС се плащат социалноосигурителни вноски. Резултатите от първата фаза показват как ESSPASS може да спомогне за опростяване на живота на мобилните граждани и предприятията, предоставящи услуги в чужбина, включително малките и средните предприятия, чрез рационализиране на процедурите и намаляване на административната тежест.

Като продължение на тази първа фаза два консорциума от институции от държавите членки продължават изпълнението на пилотния проект във връзка с издаването и проверката на преносимия документ А1 и Европейската здравноосигурителна карта, като получават финансова подкрепа по линия на програмата „Цифрова Европа“. Този пилотен проект започна в средата на 2023 г. и ще продължи две години.

Кой участва?

По-нататъшното изпълнение на пилотния проект се извършва от институции от 12 държави (Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Германия, Ирландия, Италия, Нидерландия, Полша, Португалия, Испания, Швеция), които са част от двата консорциума, финансирани по програмата „Цифрова Европа“.

Вече има електронен обмен на информация в областта на координацията на социалната сигурност (чрез системата EESSI). Защо е необходим ESSPASS?

EESSI е система за обмен на съобщения, която дава възможност за сигурен и бърз обмен на информация между институциите (напр. за изчисляване на пенсионните права на лице, което е работило в няколко държави членки). Достъп до системата EESSI имат само институциите за социална сигурност. В рамките на пилотния проект ESSPASS се проучват начини за допълване на EESSI чрез улесняване на взаимодействието между мобилните граждани и компетентните публични органи и други субекти за целите на социалната сигурност (напр. инспектори по труда или доставчици на здравно обслужване), като се осигурява възможност за проверка в реално време на социалноосигурителното покритие и права, включително от тези субекти, които нямат достъп до системата EESSI.

В рамките на ESSPASS ще се използват ли предложените европейски портфейли за цифрова самоличност?

На 3 юни 2021 г. Комисията публикува предложение за рамка за европейска цифрова самоличност. С инициативата се преразглежда съществуващата трансгранична правна рамка за надеждна цифрова самоличност (Регламента относно електронната идентификация и удостоверителните услуги). На 29 юни 2023 г. Европейският парламент и Съветът постигнаха политическо споразумение. Регламентът вероятно ще влезе в сила през втората половина на 2023 г.

С хармонизираните портфейли на ЕС за цифрова самоличност (част от новата рамка за европейска цифрова самоличност) гражданите ще могат да съхраняват и споделят данни и цифрови документи/удостоверения за всякакъв вид услуги на доброволен принцип (напр. свидетелство за управление на МПС, медицински рецепти или образователни квалификации). В рамките на пилотния проект ESSPASS се проучват начините за използване на тази рамка и на европейския портфейл за цифрова самоличност.

Как Комисията ще гарантира сигурността на личните данни и стриктното прилагане на правилата на ЕС за защита на данните?

Всяка нова инициатива ще трябва да бъде в съответствие със законодателството на ЕС за защита на данните, по-специално Общия регламент относно защитата на данните и правилата за сигурност. Едно евентуално бъдещо решение ESSPASS, което дава възможност за проверка на социалноосигурителните права на мобилните граждани и работещите в чужбина, трябва да отговаря на тези правила и на изискванията за достъпност, както и да бъде приобщаващо за всички хора — особено за хората с увреждания, възрастните хора и лицата, които нямат цифрови умения.

Каква е връзката с единната цифрова платформа (ЕЦП)?

С Регламента за ЕЦП бе въведено задължението държавите членки да предоставят пълен онлайн достъп до основни административни процедури от 12 декември 2023 г. нататък. Една от тези процедури е подаването на заявление за определяне на приложимото законодателство (в резултат на която се издава преносим документ А1), а друг пример е подаването на заявление за Европейска здравноосигурителна карта.

Това означава, че гражданите трябва да могат да подават такива заявления и да получават отговор (преносим документ А1 и ЕЗОК) онлайн.

Пилотният проект ESSPASS допълва това чрез проучване на начини за проверка на автентичността и валидността на такива (електронни) документи в трансгранични ситуации.

Ще засегне ли ESSPASS правилата за координация на системите за социална сигурност или текущото им преразглеждане?

Чрез пилотния проект ESSPASS се проучва как да се опростят процедурите за координация на социалната сигурност. Той няма за цел промяна на материалния или персоналния обхват на правилата за координация. Настоящото използване на документи на хартиен носител от мобилните лица, предприятията и администрациите, доставчиците на здравно обслужване и инспекторите по труда ще бъде заменено във възможно най-голяма степен с електронни средства.