Čo je ESSPASS?
V marci 2021 Komisia oznámila v akčnom pláne na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv začiatok pilotného projektu, ktorého cieľom je preskúmať do roku 2023 možnosť zavedenia digitálneho riešenia, ktoré by uľahčilo interakciu medzi mobilnými občanmi a vnútroštátnymi orgánmi a zlepšilo cezhraničnú prenosnosť práv sociálneho zabezpečenia (európsky preukaz sociálneho zabezpečenia – ESSPASS). ESSPASS by mal uľahčiť cezhraničnú mobilitu vďaka digitálnemu overovaniu sociálneho zabezpečenia občanov a ich nárokov zo strany príslušných inštitúcií a iných aktérov.
Prvá fáza bola zameraná na cezhraničné digitálne overovanie platnosti a pravosti prenosného dokumentu A1. V tomto prenosnom dokumente sa uvádzajú právne predpisy z oblasti sociálneho zabezpečenia, ktoré sa vzťahujú na držiteľa, a používa sa napríklad vtedy, keď je osoba dočasne vyslaná pracovať do iného členského štátu, než je členský štát, v ktorom je poistená. Tým sa zabráni dvojitému plateniu príspevkov, keďže sa tak ľahko preukáže, že držiteľ platí sociálne príspevky v inej krajine EÚ. Výsledky prvej fázy ukazujú, ako by systém ESSPASS mohol pomôcť zjednodušiť život mobilných občanov a podnikov poskytujúcich služby v zahraničí vrátane malých a stredných podnikov, a to zjednodušením postupov a znížením administratívnej záťaže.
V nadväznosti na túto prvú fázu začali dve konzorciá inštitúcií členských štátov vydávať a overovať prenosný dokument A1 a európsky preukaz zdravotného poistenia. Na tieto účely dostávajú finančnú podporu z programu Digitálna Európa. Tento pilotný projekt sa začal v polovici roka 2023 a bude trvať dva roky.
Kto je do projektu zapojený?
Uvedený pilotný projekt vykonávajú inštitúcie z 12 krajín (AT, BE, CZ, DK, DE, IE, IT, NL, PL, PT, ES, SE), ktoré sú súčasťou uvedených dvoch konzorcií financovaných z programu Digitálna Európa.
V oblasti koordinácie sociálneho zabezpečenia už existuje elektronická výmena informácií (prostredníctvom systému EESSI) – prečo potrebujeme ESSPASS?
EESSI je systém výmeny správ, ktorý umožňuje bezpečnú a rýchlu výmenu informácií medzi inštitúciami (napr. na účely výpočtu nárokov na dôchodok osoby, ktorá počas svojej kariéry pracovala vo viacerých členských štátoch). Prístup do systému EESSI majú len inštitúcie sociálneho zabezpečenia. V rámci pilotného projektu ESSPASS skúmame spôsob, ako doplniť EESSI uľahčením interakcií medzi mobilnými občanmi a príslušnými verejnými orgánmi a inými subjektmi (napr. inšpektormi práce alebo poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti) na účely sociálneho zabezpečenia a umožniť overovanie sociálneho zabezpečenia a nárokov v reálnom čase, a to aj zo strany subjektov, ktoré nemajú prístup do systému EESSI.
Využije sa pri projekte ESSPASS navrhovaná európska peňaženka digitálnej identity?
Komisia uverejnila 3. júna 2021 návrh rámca európskej digitálnej identity (EUDI). V rámci tejto iniciatívy sa reviduje existujúci cezhraničný právny rámec pre dôveryhodné digitálne identity [nariadenie o európskej elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách (eIDAS)]. Európsky parlament a Rada dosiahli politickú dohodu 29. júna 2023. Nariadenie pravdepodobne nadobudne účinnosť v druhom polroku 2023.
Vďaka harmonizovaným peňaženkám digitálnej identity EÚ (ako súčasť nového rámca EUDI) budú môcť občania na dobrovoľnom základe uchovávať a zdieľať údaje a digitálne dokumenty/certifikáty pri všetkých druhoch služieb (napr. vodičský preukaz, lekársky predpis alebo vzdelanie). V pilotnom projekte ESSPASS skúmame spôsoby využitia tohto rámca a európskej peňaženky digitálnej identity.
Ako Komisia zabezpečí, aby boli osobné údaje zabezpečené a aby sa dôsledne uplatňovali pravidlá EÚ v oblasti ochrany údajov?
Každá nová iniciatíva musí byť v súlade s právnymi predpismi EÚ o ochrane údajov, najmä so všeobecným nariadením o ochrane údajov, ako aj s bezpečnostnými pravidlami. Prípadné budúce riešenie ESSPASS, ktoré bude umožňovať overovanie nárokov na sociálne zabezpečenie mobilných občanov a pracovníkov v zahraničí musí byť v súlade s týmito pravidlami a zároveň musí spĺňať požiadavky na prístupnosť a byť navrhnuté s prihliadnutím na všetkých ľudí, najmä na ľudí so zdravotným postihnutím, staršie osoby a osoby bez digitálnych zručností.
Aké má ESSPASS väzby na jednotnú digitálnu bránu?
V nariadení o jednotnej digitálnej bráne sa členským štátom uložila povinnosť sprístupniť od 12. decembra 2023 kľúčové administratívne postupy v plnom rozsahu online. Jedným z týchto postupov je žiadosť o určenie uplatniteľných právnych predpisov (ktorej výstupom je prenosný dokument A1) a ďalším príkladom je žiadosť o vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenia.
To znamená, že takéto žiadosti – ako aj odpoveď (výstup) na tieto žiadosti (PD A1 a EPZP) by mali byť občanom dostupné online.
Okrem toho sa v rámci pilotného projektu ESSPASS skúmajú spôsoby, ako overovať pravosť a platnosť takýchto (elektronických) dokumentov v cezhraničných situáciách.
Ovplyvnilo by zavedenie preukazu ESSPASS pravidlá koordinácie sociálneho zabezpečenia alebo ich prebiehajúcu revíziu?
V rámci pilotného projektu ESSPASS sa skúmajú možnosti zjednodušenia koordinácie sociálneho zabezpečenia. Jeho cieľom nie je zmeniť vecný ani osobný rozsah pôsobnosti pravidiel koordinácie. Výmena dokumentov medzi mobilnými osobami/podnikmi a správnymi orgánmi, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti alebo inšpektormi práce, ktorá v súčasnosti prebieha v tlačenej forme, by sa v čo najväčšej miere uskutočňovala elektronicky.