Kaj je ESSPASS?
Komisija je marca 2021 v akcijskem načrtu za evropski steber socialnih pravic napovedala začetek pilotnega projekta, s katerim bi do leta 2023 preučili uvedbo digitalne rešitve za lažjo interakcijo med mobilnimi državljani in nacionalnimi organi ter boljšo čezmejno uveljavljanje pravic socialne varnosti (evropska izkaznica socialnega zavarovanja, ESSPASS). ESSPASS naj bi olajšal čezmejno mobilnost z digitalizacijo preverjanja socialnega varstva in pravic mobilnih državljanov s strani pristojnih institucij in drugih akterjev.
Prva faza se je osredotočila na čezmejno digitalno preverjanje veljavnosti in verodostojnosti prenosnega dokumenta A1. Ta prenosni dokument navaja zakonodajo o socialni varnosti, ki se uporablja za imetnika. To denimo pride v poštev, kadar je oseba začasno napotena v državo članico, ki ni država, v kateri je zavarovana. S tem se prepreči dvojno plačevanje prispevkov, saj dokument dokazuje plačevanje prispevkov v drugi državi EU. Rezultati prve faze kažejo, kako bi lahko ESSPASS olajšal življenje mobilnih državljanov in podjetij, ki opravljajo storitve v tujini, vključno z malimi in srednjimi podjetji, in sicer z racionalizacijo postopkov in zmanjšanjem upravnih bremen.
Po tej prvi fazi dva konzorcija institucij držav članic nadaljujeta pilotni projekt v zvezi z izdajanjem in preverjanjem prenosnega dokumenta A1 in evropske kartice zdravstvenega zavarovanja, za katerega prejemata finančno podporo iz programa Digitalna Evropa. Pilotni projekt se je začel sredi leta 2023 in je trajal dve leti.
Kdo sodeluje?
V pilotnem projektu sodelujejo institucije iz 12 držav (AT, BE, CZ, DK, DE, IE, IT, NL, PL, PT, ES, SE), ki sestavljajo dva konzorcija, financirana v okviru programa Digitalna Evropa.
Na področju koordinacije sistemov socialne varnosti že poteka elektronska izmenjava informacij (prek sistema EESSI), zakaj bi torej potrebovali sistem ESSPASS?
EESSI je sistem za izmenjavo sporočil, ki omogoča varno in hitro izmenjavo informacij med nosilci socialne varnosti (npr. za izračun pokojninskih pravic osebe, ki je na svoji poklicni poti delala v več državah članicah). Do sistema EESSI imajo dostop samo nosilci socialne varnosti. Namen pilotnega projekta ESSPASS je preučiti način za dopolnitev sistema EESSI, da bi olajšali sodelovanje med mobilnimi državljani ter ustreznimi javnimi organi in drugimi akterji za namene socialne varnosti (npr. inšpektorji za delo ali izvajalci zdravstvenih storitev). To bi omogočilo preverjanje socialnega varstva v realnem času, tudi akterjem, ki nimajo dostopa do sistema EESSI.
Ali bo ESSPASS uporabil predlagane evropske denarnice za digitalno identiteto?
Komisija je 3. junija 2021 objavila predlog okvira za evropsko digitalno identiteto. Pobuda spreminja obstoječi čezmejni pravni okvir za zaupanja vredne digitalne identitete (pobuda za evropsko elektronsko identifikacijo in storitve zaupanja (uredba eIDAS)). Evropski parlament in Svet sta 29. junija 2023 dosegla politični dogovor, kar pomeni, da bo uredba verjetno začela veljati v drugi polovici leta 2023.
Z usklajenimi evropskimi denarnicami za digitalno identiteto (kot del novega okvira EUDI) bodo lahko državljani prostovoljno hranili in izmenjevali podatke in digitalne dokumente/poverilnice za vse vrste storitev (npr. vozniško dovoljenje, zdravniški recepti ali potrdila o izobrazbi). Pilotni projekt ESSPASS preučuje načine za uporabo tega okvira in evropske denarnice za digitalno identiteto.
Kako bo Komisija zagotovila varnost osebnih podatkov in dosledno uporabo pravil EU o varstvu podatkov?
Pilotni projekt ESSPASS preučuje možnosti za poenostavitev postopkov koordinacije sistemov socialne varnosti. Njegov namen ni spremeniti stvarnega ali osebnega področja uporabe pravil o koordinaciji. Sedanje izmenjave v papirni obliki med mobilnimi osebami/podjetji in upravami, izvajalci zdravstvenega varstva ali inšpektorji za delo bi v največji možni meri nadomestila elektronska sredstva.
Kakšna je povezava z enotnim digitalnim portalom?
Z uredbo o enotnem digitalnem portalu je bila uvedena obveznost, da morajo države članice od 12. decembra 2023 v celoti zagotavljati ključne upravne postopke na spletu. Eden od teh postopkov je zahteva za določitev zakonodaje, ki se uporablja (rezultat tega je prenosni dokument A1), drugi primer pa zadeva evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.
To pomeni, da bi morali biti takšni zahtevki in tudi odzivi (rezultati) na te zahtevke (prenosni dokument PD A1 in evropska kartica zdravstvenega zavarovanja) državljanom na voljo na spletu.
Pilotni projekt ESSPASS to dopolnjuje tako, da preučuje načine za preverjanje verodostojnosti in veljavnosti takih (elektronskih) dokumentov v čezmejnih primerih.
Ali bi ESSPASS lahko vplival na pravila o koordinaciji sistemov socialne varnosti ali na njihovo trenutno revizijo?
Pilotni projekt ESSPASS preučuje možnosti za poenostavitev postopkov koordinacije sistemov socialne varnosti. Njegov namen ni spremeniti stvarnega ali osebnega področja uporabe pravil o koordinaciji. Sedanje izmenjave v papirni obliki med mobilnimi osebami/podjetji in upravami, izvajalci zdravstvenega varstva ali inšpektorji za delo bi v največji možni meri nadomestila elektronska sredstva.