Přejít na hlavní obsah
Employment, Social Affairs and Inclusion

Co je ESSPASS?

V březnu 2021 oznámila Komise v Akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv zahájení pilotního projektu, jehož cílem je prozkoumat do roku 2023 možnost spuštění digitálního řešení, jež by usnadnilo interakci mezi mobilními občany a vnitrostátními orgány a zlepšilo přeshraniční přenositelnost práv sociálního zabezpečení. Toto řešení se nazývá ESSPASS neboli evropský pas sociálního zabezpečení. Ten by měl usnadnit přeshraniční mobilitu na základě digitalizace ověřování toho, jaké sociální zabezpečení mobilní občané mají a jaké jim z toho vyplývají nároky. Tyto skutečnosti ověřují příslušné instituce a další subjekty.

První fáze projektu se zaměřovala na přeshraniční digitální ověřování platnosti a pravosti přenosného dokumentu A1. V něm jsou uvedeny odkazy na právní předpisy z oblasti sociálního zabezpečení, které se vztahují na držitele daného dokumentu. Použít ho lze například v případě, kdy je osoba dočasně pracovně vyslána do jiného členského státu, než ve kterém je pojištěna. Tím se zabrání dvojímu placení příspěvků na sociální zabezpečení, neboť se tak snadno prokáže, že je daný občan již hradí v jiné zemi EU. Výsledky první fáze projektu ukazují, jak by ESSPASS mohl pomoci zjednodušit život mobilních občanů a podniků poskytujících služby v zahraničí, včetně malých a středních podniků, a to zjednodušením postupů a snížením administrativní zátěže.

V návaznosti na tuto první fázi začala dvě konsorcia orgánů členských států s vydáváním a ověřováním přenosného dokumentu A1 a evropského průkazu zdravotního pojištění. Na tyto účely dostávají finanční podporu z programu Digitální Evropa. Tento pilotní projekt byl zahájen v polovině roku 2023 a potrvá dva roky.

Kdo je do pilotu zapojen?

Uvedený pilotní projekt provádějí instituce z 12 členských zemí (AT, BE, CZ, DK, DE, IE, IT, NL, PL, PT, ES, SE), které jsou součástí zmíněných dvou konsorcií financovaných v rámci programu Digitální Evropa.

K elektronické výměně informací v oblasti koordinace sociálního zabezpečení již dochází (prostřednictvím systému EESSI) – k čemu je nutný ESSPASS?

EESSI je systém pro výměnu zpráv, který umožňuje zabezpečenou a rychlou výměnu informací mezi institucemi (např. výpočet důchodových nároků osoby, která během své kariéry pracovala v několika členských státech). Do systému EESSI mají přístup pouze instituce sociálního zabezpečení. Pilotní projekt ESSPASS zkoumá, jak systém EESSI doplnit usnadněním interakcí mezi mobilními občany a příslušnými veřejnými orgány a dalšími subjekty pro účely sociálního zabezpečení (např. inspektory práce nebo poskytovateli zdravotní péče) a umožnit ověřování sociálního zabezpečení, tj. krytí dané osoby a jejích nároků, v reálném čase, a to i ze strany subjektů, které nemají přístup do systému EESSI.

Využije se při realizaci ESSPASSu plánovaná „peněženka evropské digitální identity“?

Dne 3. června 2021 zveřejnila Komise návrh rámce pro evropskou digitální identitu (EUDI). Touto iniciativou se reviduje stávající přeshraniční právní rámec pro důvěryhodné digitální identity (viz nařízení o evropské elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu (eIDAS)). Politické dohody dosáhl Evropský parlament a Rada 29. června 2023. Nařízení pravděpodobně vstoupí v platnost ve druhé polovině roku 2023.

Pomocí harmonizovaného nástroje „peněženka digitální identity EU“ (jež je součástí nového rámce EUDI) budou moci občané ukládat a sdílet údaje a digitální dokumenty/certifikáty pro všechny druhy služeb, a to na dobrovolném základě (např. řidičský průkaz, lékařské předpisy nebo doklady o vzdělání). Během pilotního projektu ESSPASS se budou rovněž zkoumat možnosti využití tohoto rámce a peněženky evropské digitální identity.

Jak Komisie zajistí, aby byly osobní údaje zabezpečené a aby byla důsledně uplatňována pravidla EU pro ochranu údajů?

Každá nová iniciativa musí být v souladu s právními předpisy EU o ochraně údajů, zejména s obecným nařízením o ochraně osobních údajů, jakož i s bezpečnostními pravidly. Případné budoucí řešení ESSPASS, jež má umožnit ověřování nároků na sociální zabezpečení mobilních občanů a pracovníků v zahraničí, musí být rovněž v souladu s těmito pravidly a zároveň splňovat požadavky na přístupnost a inkluzi všech osob, zejména osob se zdravotním postižením, starších občanů a osob bez digitálních dovedností.

Existuje nějaká vazba na tzv. jednotnou digitální bránu (SDG)?

Nařízením o jednotné digitální bráně se pro členské státy zavedla povinnost zpřístupňovat od 12. prosince 2023 klíčové správní postupy plně online. Jedním z těchto postupů je i žádost o určení použitelných právních předpisů (jejímž výsledkem je přenosný dokument A1) či žádost o evropský průkaz zdravotního pojištění.

To znamená, že tyto žádosti – včetně odpovědí na ně (dokument PD A1 a evropský průkaz zdravotního pojištění) – by měly být občanům k dispozici online.

Kromě toho se v rámci pilotního projektu ESSPASS zkoumají možnosti, jak ověření pravosti a platnosti těchto (elektronických) dokumentů provádět v přeshraničních situacích.

Ovlivnilo by zavedení ESSPASSu pravidla koordinace sociálního zabezpečení nebo jejich probíhající revizi?

V rámci pilotního projektu ESSPASS se zkoumá, jak koordinaci sociálního zabezpečení zjednodušit. Cílem není měnit věcnou ani osobní působnost pravidel koordinace. Sdílení tiskopisů mezi mobilními osobami a správními orgány, poskytovateli zdravotní péče a inspektoráty práce by tak pokud možno probíhalo elektronicky.