Pereiti prie pagrindinio turinio
Employment, Social Affairs and Inclusion

Kas yra Europos socialinės apsaugos pasas (ESSPASS)?

2021 m. kovo mėn. Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plane Komisija paskelbė pradedanti bandomąjį projektą, kuriuo siekiama iki 2023 m. išnagrinėti galimybę pradėti taikyti skaitmeninį sprendimą, kuriuo būtų sudarytos palankesnės sąlygos judžių piliečių ir nacionalinių valdžios institucijų sąveikai ir gerinamas naudojimasis socialinės apsaugos teisėmis tarpvalstybiniu mastu (Europos socialinės apsaugos pasas, ESSPASS). ESSPASS, judžių piliečių socialinės apsaugos statuso ir teisių į išmokas tikrinimą, atliekamą kompetentingų institucijų ir kitų organų, perkėlus į skaitmeninę erdvę, turėtų palengvinti tarpvalstybinį judumą.

Pirmuoju etapu daugiausia dėmesio buvo skiriama tarpvalstybiniam skaitmeniniam perkeliamojo dokumento A1 galiojimo ir autentiškumo patikrinimui. Šiame perkeliamajame dokumente nurodomi jo turėtojui taikytini socialinės apsaugos teisės aktai; jis naudojamas, pavyzdžiui, kai asmuo laikinai siunčiamas dirbti į kitą valstybę narę nei ta, kurioje jis yra apdraustas. Taip užtikrinama, kad būtų išvengta dvigubo įmokų mokėjimo, nes juo įrodoma, kad socialinės įmokos mokamos kitoje ES šalyje. Pirmojo etapo rezultatai rodo, kaip ESSPASS dėl paprastesnių procedūrų ir mažesnės administracinės naštos, galėtų padėti supaprastinti judžių piliečių ir paslaugas užsienyje teikiančių įmonių, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones, gyvenimą.

Po šio pirmojo etapo du valstybių narių institucijų konsorciumai toliau išbando nešiojamojo dokumento A1 ir Europos sveikatos draudimo kortelės išdavimą ir tikrinimą, gaudami finansinę paramą pagal Skaitmeninės Europos programą. Šis bandomasis projektas pradėtas vykdyti 2023 m. ir tęsis dvejus metus.

Kas dalyvauja?

Tolesnį bandomąjį projektą vykdo institucijos iš 12 šalių (AT, BE, CZ, DK, DE, IE, IT, NL, PL, PT, ES, SE), kurios priklauso dviem konsorciumams, finansuojamiems pagal Skaitmeninės Europos programą.

Socialinės apsaugos koordinavimo srityje jau vyksta elektroniniai informacijos mainai (per EESSI sistemą), tad kodėl reikalingas ESSPASS?

EESSI yra keitimosi pranešimais sistema, kuri leidžia institucijoms saugiai ir greitai keistis informacija (pvz., apskaičiuoti asmens, per savo karjerą dirbusio keliose valstybėse narėse, teises į pensiją). Prie EESSI sistemos prieigą turi tik socialinės apsaugos institucijos. Vykdant ESSPASS bandomąjį projektą ieškoma būdų, kaip papildyti EESSI, sudarant palankesnes sąlygas judžių piliečių ir atitinkamų valdžios institucijų bei kitų socialinės apsaugos subjektų (pvz., darbo inspektorių arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų) sąveikai, sudarant galimybes tikruoju laiku patikrinti socialinės apsaugos statusą ir teises į išmokas, be kita ko, tiems subjektams, kurie neturi prieigos prie EESSI sistemos.

Ar ESSPASS naudosis siūlomomis europinėmis skaitmeninės tapatybės dėklėmis?

2021 m. birželio 3 d. Komisija paskelbė pasiūlymą dėl Europos skaitmeninės tapatybės (ESDI) sistemos. Šia iniciatyva peržiūrima galiojanti tarpvalstybinė patikimų skaitmeninių tapatybių teisinė sistema (elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo (eIDAS) reglamentas). 2023 m. birželio 29 d. Europos Parlamentas ir Taryba pasiekė politinį susitarimą. Tikėtina, kad reglamentas įsigalios 2023 m. antrąjį pusmetį.

Suderinus ES skaitmeninės tapatybės dėkles (kaip naujos ES skaitmeninės tapatybės sistemos dalį), piliečiai galės savanoriškai saugoti duomenis ir skaitmeninius dokumentus ir (arba) kredencialus, susijusius su visų rūšių paslaugomis (pvz., vairuotojo pažymėjimus, gydytojo receptus ar išsilavinimo dokumentus), ir jais dalytis. Vykdant ESSPASS bandomąjį projektą ieškoma būdų, kaip pasinaudoti šia sistema ir Europos skaitmeninės tapatybės dėkle.

Kaip Komisija užtikrins asmens duomenų saugumą ir tai, kad būtų griežtai laikomasi ES duomenų apsaugos taisyklių?

Visos naujos iniciatyvos turės atitikti ES duomenų apsaugos teisės aktus, visų pirma Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą, ir saugumo taisykles. Galimas būsimas ESSPASS sprendimas, pagal kurį būtų galima patikrinti judžių piliečių ir darbuotojų užsienyje socialinės apsaugos teises, turi atitikti šias taisykles, taip pat atitikti prieinamumo reikalavimus ir būti pritaikytas visiems asmenims, visų pirma neįgaliesiems, vyresnio amžiaus asmens ir tiems, kurie neturi skaitmeninių įgūdžių.

Kokia yra sąsaja su bendraisiais skaitmeniniais vartais?

Bendrųjų skaitmeninių vartų reglamentu valstybėms narėms nustatyta prievolė nuo 2023 m. gruodžio 12 d. užtikrinti, kad visas pagrindines administracines procedūras būtų galima atlikti internete. Viena iš šių procedūrų – prašymas nustatyti taikytinus teisės aktus (kurio rezultatas – perkeliamasis dokumentas A1), kitas pavyzdys – prašymas išduoti Europos sveikatos draudimo kortelę.

Tai reiškia, kad tokie prašymai, taip pat atsakymai (rezultatai) į šiuos prašymus (PD A1 ir ESDK) piliečiams turėtų būti prieinami internete.

ESSPASS bandomuoju projektu visa tai papildoma ieškant būdų, kaip tokių (elektroninių) dokumentų autentiškumą ir galiojimą galima patikrinti tarpvalstybiniu mastu.

Ar ESSPASS turėtų įtakos socialinės apsaugos koordinavimo taisyklėms arba vykstančiai jų peržiūrai?

Vykdant ESSPASS bandomąjį projektą nagrinėjama, kaip supaprastinti socialinės apsaugos koordinavimo procedūras; jo tikslas nėra pakeisti materialinės ar asmeninės koordinavimo taisyklių taikymo srities. Dabartiniai judžiųjų asmenų, įmonių ir administracijų, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų arba darbo inspektorių mainai popieriniais dokumentais būtų, kiek tai įmanoma, pakeisti elektroninėmis priemonėmis.