Mi az ESSPASS?
2021 márciusában a Bizottság a szociális jogok európai pillérére vonatkozó cselekvési tervben bejelentette egy kísérleti projekt elindítását, amelynek célja, hogy 2023-ig megvizsgálja egy olyan digitális megoldás elindításának lehetőségét, amely megkönnyítené a mobilis polgárok és a nemzeti hatóságok közötti interakciót, és javítaná a társadalombiztosítási jogok határokon átnyúló gyakorlását. Ez a digitális megoldás az ESSPASS, azaz az európai társadalombiztosítási kártya. Az ESSPASS célja, hogy megkönnyítse a határokon átívelő mobilitást azáltal, hogy lehetővé teszi a más tagországokban ellátást igénybe vevő polgárok társadalombiztosítási fedezetének és jogosultságainak az illetékes szervek és más szereplők általi digitális ellenőrzését.
A projekt első szakasza az A1 jelű hordozható dokumentum érvényességének és hitelességének határokon átnyúló digitális ellenőrzésére összpontosított. Ez a hordozható dokumentum igazolja, hogy birtokosára mely társadalombiztosítási jogszabályok alkalmazandóak, és például akkor használatos, ha egy munkavállalót a munkaadója ideiglenesen a biztosítás helye szerinti tagállamtól eltérő tagállamba küld ki dolgozni. Ez kizárja a kettős járulékfizetést, mivel bizonyítja, hogy a társadalombiztosítási járulékokat egy másik uniós országban fizetik. A projekt első szakaszának eredményei szemléltetik, hogy az eljárások egyszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése révén az ESSPASS hogyan könnyítheti meg a más tagállamokban ellátást igénybe vevő polgárok és a külföldön szolgáltatást nyújtó vállalkozások – köztük a kis- és középvállalkozások – helyzetét.
A projektnek erre az első szakaszára építve két, tagállami intézményekből álló konzorcium folytatja az A1 jelű hordozható dokumentum és az európai egészségbiztosítási kártya kísérleti jellegű kiállítását és ellenőrzését. Ehhez pénzügyi támogatásban részesülnek a Digitális Európa programból. Ez az új kísérleti fázis 2023 közepén kezdődött, és két évig tart.
Kik vesznek benne részt?
Ebben a második kísérleti szakaszban 12 ország (Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Hollandia, Írország, Lengyelország, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Svédország) intézményei vesznek részt. Ezek az intézmények alkotják együtt a Digitális Európa program keretében finanszírozott két konzorciumot.
A társadalombiztosítási rendszerek koordinációja terén már létezik elektronikus információcsere (az EESSI rendszeren keresztül), miért van szükség az ESSPASS-ra?
A szociális biztonságra vonatkozó információk elektronikus adatcseréjét biztosító EESSI rendszer lehetővé teszi az intézmények közötti biztonságos és gyors információcserét (pl. azon személyek nyugdíjjogosultságának kiszámítását, akik pályafutásuk során több tagállamban dolgoztak). Az EESSI rendszerhez csak a társadalombiztosítási intézmények férhetnek hozzá. Az ESSPASS kísérleti projekt arra keresi a választ, hogy miként lehetne kiegészíteni az EESSI-t a mobilis polgárok és az érintett hatóságok és más szereplők (pl. munkaügyi felügyelők vagy egészségügyi szolgáltatók) közötti kommunikáció megkönnyítésével, lehetővé téve a társadalombiztosítási fedezet és jogosultságok valós idejű ellenőrzését, többek között az EESSI-hez hozzáféréssel nem rendelkező szereplők számára.
Alkalmazni fogja-e az ESSPASS a javasolt európai digitális személyiadat-tárcát?
A Bizottság 2021. június 3-án közzétette az európai digitális személyazonossági keretre (EUDI) irányuló javaslatot. A kezdeményezés felülvizsgálja a megbízható digitális személyazonosságra vonatkozó hatályos, uniós szintű jogi keretet, vagyis az európai elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról szóló rendeletet (eIDAS-rendelet). Az Európai Parlament és a Tanács 2023. június 29-én politikai megállapodást ért el.A rendelet várhatóan 2023 második felében lép hatályba.
A harmonizált uniós digitális személyiadat-tárca az új EUDI-keret része. A polgárok önkéntes alapon adatokat illetve digitális dokumentumokat/tanúsítványokat tárolhatnak benne, és azokat az illetékesekkel megoszthatják. A dokumentumok köre széles, a vezetői engedélytől az orvosi rendelvényen át a tanulmányok elvégzését igazoló oklevelekig terjedhet. Az ESSPASS kísérleti projekt arra keresi a választ, hogy miként lehetne felhasználni ezt a keretet és az európai digitális személyiadat-tárcát.
Hogyan fogja a Bizottság biztosítani a személyes adatok biztonságát és az uniós adatvédelmi szabályok szigorú alkalmazását?
Minden új kezdeményezésnek meg kell felelnie az uniós adatvédelmi szabályoknak – különösen az általános adatvédelmi rendeletnek – és a biztonsági előírásoknak. Ha a jelenlegi projekt eredményeképpen megszületik a más tagországokban ellátást igénybe vevő polgárok és munkavállalók társadalombiztosítási jogosultságainak ellenőrzését lehetővé tevő ESSPASS európai társadalombiztosítási kártya, annak ki kell elégítenie ezeket a szabályokat, meg kell felelnie az akadálymentességi követelményeknek, és mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie – különös tekintettel a fogyatékos emberekre, az idősekre és a digitális készségekkel nem rendelkezőkre.
Milyen kapcsolat áll fenn az egységes digitális kapuval?
Az egységes digitális kapuról szóló rendelet bevezette azt a kötelezettséget, hogy a tagállamoknak 2023. december 12-től teljes mértékben online elérhetővé kell tenniük a kulcsfontosságú adminisztratív eljárásokat. Ezen eljárások egyike az alkalmazandó jogszabályok meghatározására irányuló kérelem (amelynek eredménye az A1 jelű hordozható dokumentum), egy másik példa pedig az európai egészségbiztosítási kártya igénylése.
Ez azt jelenti, hogy az ilyen kérelmek benyújtását – valamint az azokra adott válaszokat (az eredményeket, azaz az A1 jelű hordozható dokumentumot és az európai egészségbiztosítási kártyát) online elérhetővé kell tenni a polgárok számára.
Az ESSPASS kísérleti projekt ezt azzal egészíti ki, hogy megvizsgálja, az ilyen (elektronikus) dokumentumok hitelessége és érvényessége hogyan ellenőrizhető több tagállamot érintő helyzetekben.
Érinti-e az ESSPASS a társadalombiztosítási rendszerek koordinálására vonatkozó szabályokat vagy azok folyamatban lévő felülvizsgálatát?
Az ESSPASS kísérleti projekt azt vizsgálja, hogyan lehetne egyszerűsíteni a társadalombiztosítási rendszerek koordinációját; nem célja a koordinációs szabályok tárgyi vagy személyi hatályának megváltoztatása. A cél az, hogy a határokon átívelő mobilitás lehetőségével élő személyek/vállalkozások és a közigazgatási szervek, az egészségügyi szolgáltatók vagy a munkaügyi felügyelők közötti jelenlegi papíralapú információcserét a lehető legnagyobb mértékben elektronikus eszközök váltsák fel.