Európa az Ukrajna elleni példátlan és indokolatlan orosz agresszió első napja óta egységesen kiállt az ország mellett.
Támogatjuk azokat, akik menedéket keresnek, és segítünk azoknak, akik szeretnének biztonságban hazatérni.
Az EU ezentúl is erőteljes politikai, pénzügyi és humanitárius segítséget fog nyújtani Ukrajnának, és kemény szankciókkal sújtja Oroszországot és azokat, akik közreműködnek a háborúban.
Erőfeszítéseket teszünk azért is, hogy biztosítsuk a háborús menekültek gyors és hatékony munkaerőpiaci integrációját.
Emellett az Európai Bizottság uniós forrásokat mozgósított, hogy támogassa az Ukrajnából menekülő embereket befogadó tagállamokat.
Az Ukrajnából érkező menekültek támogatásának finanszírozása
Az Európában menedéket kereső ukrajnai menekültek támogatására irányuló kohéziós politikai fellépés (CARE) maximális rugalmasságot biztosít a tagállamok számára ahhoz, hogy a rendelkezésre álló 2014–2020-as kohéziós politikai forrásokat az orosz invázió miatt Ukrajnából elmenekülő emberek megsegítésére fordítsák.
Emellett a REACT-EU-forrásokból 2022-ben igénybe vehető 10 milliárd eurós keretösszeget is azonnal fel lehet használni ezeknek az új szükségleteknek a kielégítésére, a Bizottság pedig 3,5 milliárd euróval növelte a REACT-EU keretében nyújtott előfinanszírozást.
A Bizottság ezenfelül tovább egyszerűsítette azt a folyamatot, amelynek révén pénzeszközöket lehet mozgósítani a menekültek azonnali szükségleteinek fedezésére, például az élelmezés, az alapvető fogyasztási cikkekkel történő ellátás, valamint a szállás- és szállítási költségek tekintetében.
Ezek a lépések nagyon fontosak ahhoz, hogy a tagállamok elegendő erőforrással rendelkezzenek a lakhatással, az oktatással és az egészségügyi ellátással kapcsolatos – egyre növekvő – szükségletek kielégítéséhez.
Az ukrajnai menekültek számára elérhető képzési és munkalehetőségek
Az Oroszország által Ukrajna és az ukrán nép ellen provokáció nélkül indított háború kezdete óta több millióan menekültek Ukrajnából az Európai Unióba.
A munkaképes korú menekültek közül egyelőre viszonylag kevesen helyezkedtek el az uniós munkaerőpiacon, ugyanakkor várható, hogy növekedni fog az állást kereső menekültek száma.
A gyors és hatékony munkaerőpiaci integráció mind a befogadó közösségek, mind a háborús menekültek számára fontos – segít abban, hogy a menekültek újrakezdjék az életüket és továbbfejlesszék képességeiket, végső soron pedig Ukrajna újjáépítését is előmozdítja.
A már megszerzett készségek továbbfejlesztése és az új készségek elsajátítása elengedhetetlen a sikeres munkaerőpiaci és társadalmi szerepvállaláshoz.
Az EU ezért számos eszközzel segíti az emberek elhelyezkedését:
- Az uniós tehetségbázis létrehozására irányuló kísérleti kezdeményezés online platformja abban segít, hogy az álláskeresők készségeiknek megfelelő állásajánlatot kapjanak az álláshelyeket meghirdető uniós munkáltatóktól. A platform ukrán és orosz nyelven is elérhető.
- Az uniós készségprofil-készítő eszköz a készségek és a hivatalos képesítések elismerését segíti elő, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy az emberek könnyebben léphessenek be a munkaerőpiacra és készségeiknek megfelelő állást találjanak.
A Bizottság ezenfelül számos eszközt bocsátott az érdeklődők rendelkezésére ukrán nyelven az Europass platformon keresztül. Ezek az eszközök segíteni fogják az ukránul beszélő felhasználókat abban, hogy elkészítsék önéletrajzukat, teszteljék digitális készségeiket, állásokat pályázzanak meg, valamint képzési és állásajánlatokat találjanak az Európai Unióban.