Kas ir ESSPASS?
2021. gada martā Komisija Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānā paziņoja par izmēģinājuma projekta uzsākšanu ar mērķi līdz 2023. gadam izvērtēt iespējamību ieviest digitālu risinājumu, kas atvieglotu mijiedarbību starp mobilajiem iedzīvotājiem un valstu iestādēm un uzlabotu sociālā nodrošinājuma tiesību pārrobežu īstenošanu (Eiropas sociālā nodrošinājuma karte, ESSPASS). ESSPASS mērķis ir atvieglot pārrobežu mobilitāti, ļaujot kompetentajām struktūrām un citiem dalībniekiem digitālā veidā pārbaudīt mobilo iedzīvotāju sociālā nodrošinājuma segumu un tiesības.
Pirmajā posmā galvenā uzmanība tika pievērsta portatīvā dokumenta A1 derīguma un autentiskuma pārrobežu digitālajai verifikācijai. Šajā portatīvajā dokumentā ir norādīti tā turētājam piemērojamie sociālā nodrošinājuma tiesību akti, un to izmanto, piemēram, ja persona ir uz laiku norīkota strādāt dalībvalstī, kas nav tā dalībvalsts, kurā persona ir apdrošināta. Šis dokuments palīdz novērst dubultu iemaksu veikšanu, jo apliecina, ka sociālās iemaksas tiek veiktas citā ES valstī. Pirmā posma rezultāti liecina, ka ESSPASS varētu atvieglot mobilo iedzīvotāju un uzņēmumu (arī MVU) ikdienu, nodrošinot pakalpojumus ārzemēs, vienkāršojot procedūras un mazinot administratīvo slogu.
Pēc šī pirmā posma divi dalībvalstu iestāžu konsorciji turpina izmēģināt portatīvā dokumenta A1 un Eiropas veselības apdrošināšanas kartes izsniegšanu un verifikāciju. Tie saņem finansiālu atbalstu no programmas “Digitālā Eiropa”. Šis izmēģinājuma projekts sākās 2023. gada vidū, un paredzēts to turpināt divus gadus.
Kas piedalās projektā?
Šos turpmākos izmēģinājumus veic iestādes no 12 valstīm (AT, BE, CZ, DK, DE, IE, IT, NL, PL, PT, ES, SE). Tās ietilpst kādā no diviem konsorcijiem, kurus finansē no programmas “Digitālā Eiropa”.
Sociālā nodrošinājuma koordinācijas jomā jau notiek elektroniska informācijas apmaiņa (izmantojot EESSI sistēmu). Kāpēc ieviest ESSPASS?
EESSI ir ziņojumu apmaiņas sistēma, kas nodrošina drošu un ātru informācijas apmaiņu starp iestādēm (piemēram, lai aprēķinātu pensijas tiesības personai, kas savas karjeras laikā strādājusi vairākās dalībvalstīs). EESSI sistēmai var piekļūt tikai sociālā nodrošinājuma iestādes. Izmēģinājuma projektā ESSPASS tiek pētītas iespējas papildināt EESSI — mijiedarbība sociālā nodrošinājuma jomā starp mobilajiem iedzīvotājiem un attiecīgajām publiskajām iestādēm un citiem dalībniekiem (piemēram, darba inspektoriem vai veselības aprūpes sniedzējiem) tiktu atvieglota, padarot iespējamu sociālā nodrošinājuma seguma un tiesību pārbaudi reāllaikā un garantējot, ka to var veikt arī dalībnieki, kuriem nav piekļuves EESSI sistēmai.
Vai ESSPASS izmantos ierosināto Eiropas digitālās identitātes maku?
Komisija 2021. gada 3. jūnijā publicēja priekšlikumu par Eiropas digitālās identitātes satvaru. Ar šo iniciatīvu tiek pārskatīts spēkā esošais pārrobežu tiesiskais regulējums par uzticamām digitālajām identitātēm (Eiropas elektroniskās identifikācijas un uzticamības pakalpojumu (eIDAS) regula). 2023. gada 29. jūnijā Eiropas Parlaments un Padome panāca politisku vienošanos. Domājams, ka regula stāsies spēkā 2023. gada otrajā pusē.
Ar saskaņotiem ES digitālās identitātes makiem (atbilstīgi jaunajam Eiropas digitālās identitātes regulējumam) iedzīvotāji varēs brīvprātīgi glabāt un kopīgot dažādus datus un digitālos dokumentus/apliecinājumus (piemēram, autovadītāja apliecības, zāļu receptes vai izglītības kvalifikācijas). Izmēģinājuma projektā ESSPASS tiek pētītas iespējas izmantot šo satvaru un Eiropas digitālās identitātes maku.
Kā Komisija nodrošinās persondatu aizsardzību un ES datu aizsardzības noteikumu stingru piemērošanu?
Visām jaunām iniciatīvām būs jāatbilst ES datu aizsardzības regulējumam (tostarp — Vispārīgajai datu aizsardzības regulai) un drošības noteikumiem. Iespējamam turpmākajam ESSPASS risinājumam, kas dod iespēju verificēt mobilo iedzīvotāju un darbinieku tiesības uz sociālo nodrošinājumu ārzemēs, ir jāatbilst gan šiem noteikumiem, gan piekļūstamības prasībām, proti, jābūt tādam, kas iekļauj visus cilvēkus, — arī tos, kam ir invaliditāte, cienījams vecums vai kuriem trūkst digitālo prasmju.
Kāda ir saikne ar vienoto digitālo vārteju?
Ar Vienotās digitālās vārtejas regulu dalībvalstīm tika uzlikts pienākums nodrošināt, ka no 2023. gada 12. decembra svarīgākās administratīvās procedūras ir pilnībā pieejamas tiešsaistē. Šo procedūru vidū ir, piemēram, pieprasījums noteikt piemērojamos tiesību aktus (tā rezultāts ir portatīvais dokuments A1) un pieprasījums izsniegt Eiropas veselības apdrošināšanas karti.
Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem ir jābūt iespējai pieprasīt dokumentus (PD A1 un EVAK), kā arī saņemt atbildi (rezultātu) tiešsaistē.
Izmēģinājuma projekts ESSPASS to papildina, pētot veidus, kā šādu (elektronisku) dokumentu autentiskuma un derīguma pārbaudi var veikt pārrobežu situācijās.
Vai ESSPASS ietekmēs noteikumus par sociālā nodrošinājuma koordinēšanu vai šo noteikumu pārskatīšanu?
Izmēģinājuma projektā ESSPASS tiek pētīts, kā vienkāršot sociālā nodrošinājuma koordinācijas procedūras; tā mērķis nav mainīt koordinācijas noteikumu materiālo piemērošanas jomu vai noteikumu darbības jomu attiecībā uz personām. Pašreizējo papīra dokumentu apmaiņu starp mobilajiem iedzīvotājiem/uzņēmumiem un administrāciju, veselības aprūpes sniedzējiem vai darba inspektoriem pēc iespējas plānots aizstāt ar elektroniskiem līdzekļiem.