През 2021 г. около 16 милиона граждани на ЕС/ЕАСТ са живели в друга държава от ЕС или ЕАСТ, а близо 100 милиона туристически пътувания са били осъществени до друга държава — членка на ЕС.
Съществуват правила за координация в областта на социалната сигурност, които защитават вашите права в сферата на социалната сигурност, когато се премествате в рамките на Европа. Тези правила се модернизират.
Цифровизацията може допълнително да подобри координацията на системите за социална сигурност и да подкрепи справедливата трудова мобилност.
Затова Комисията представи съобщение, в което са посочени цели за цифровизацията в краткосрочен и дългосрочен план.
Защо цифровизацията е важна?
Използването на повече цифрови инструменти за координация на социалната сигурност има много предимства. Така например то:
- води до намаляване на административната тежест и разходите за хората, които се преместват в друга държава или извършват стопанска дейност там
- води до подобряване на качеството на обществените услуги и ускорява процесите на координация на системите за социална сигурност
- помага на институциите да обменят информация и да работят по-добре заедно чрез подобряване на обмена на данни и автоматизация
- свежда до минимум риска от грешки и измами в областта на социалната сигурност, включително използването на подправени документи, като по този начин се подпомага защитата на работниците и справедливата трудова мобилност
Целта за цифровизиране на координацията в областта на социалната сигурност е в съответствие и с целите на политическата програма „Цифрово десетилетие“, която има за цел трансформиране на обществените услуги, насърчаване на трансграничния обмен на информация и опростяване на взаимодействието с обществеността.
Цифрови инициативи в тази област
Правилата на ЕС за координация на социалната сигурност изискват от държавите да използват цифрови технологии за достъп, обработване и обмен на данни за социалната сигурност. Те също така насърчават държавите да гарантират, че услугите са лесни за ползване за хората, упражняващи правото си на свободно движение в ЕС.
Държавите от ЕС и Комисията в момента работят по 2 ключови инициативи в тази област:
1. Улесняване на обмена на информация и съвместната работа между институциите за социална сигурност
Системата за електронен обмен на данни за социалната сигурност (EESSI) помага на институциите за социална сигурност да обменят информация за социалната сигурност в цяла Европа. Това означава, че националните институции са в състояние да обработват исканията в областта на социалната сигурност (напр. за обезщетения за безработица, здравни обезщетения, семейни обезщетения и пенсии) по-бързо и по-сигурно.
2. Опростяване на взаимодействието между обществеността, предприятията, социалноосигурителните институции и други публични органи
В рамките на инициативата „Европейски паспорт за социална сигурност“ Комисията стартира пилотен проект за проучване на осъществимостта на извършването на цифрова проверка на социалноосигурителните права на гражданите през границите.
Въпроси и отговори
Всичко, което трябва да знаете за цифровизацията в областта на координацията на социалната сигурност.