Glavni sadržaj
Employment, Social Affairs and Inclusion
Social protection and social inclusion
Socijalna zaštita i socijalno uključivanje

Europska unija podupire i nadopunjuje aktivnosti država članica u području socijalnog uključivanja i socijalne zaštite.

To obuhvaća širok raspon politika za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti, modernizaciju sustava socijalne zaštite i promicanje socijalnog uključivanja određenih skupina, uključujući djecu, osobe s invaliditetom i beskućnike.

Okvir politike

Europski stup socijalnih prava

U europskom stupu socijalnih prava utvrđeno je 20 ključnih načela i prava za pravedna i funkcionalna tržišta rada i sustave socijalne zaštite. Europski stup socijalnih prava EU-ov je putokaz prema jakoj socijalnoj Europi za 21. stoljeće koja je pravedna, uključiva i puna mogućnosti.

Treće poglavlje stupa obuhvaća načela koja su najrelevantnija za socijalnu zaštitu i uključivanje.

Akcijski plan za provedbu europskog stupa socijalnih prava

Cilj Akcijskog plana za provedbu europskog stupa socijalnih prava jest pretočiti načela stupa u konkretne mjere na korist građana.

Nadovezujući se na strategiju Europa 2020. za pametan, održiv i uključiv rast, u Akcijskom planu predlažu se tri cilja za 2030., i to u područjima zapošljavanja, obrazovanja odraslih i siromaštva. Cilj je da do 2030. bude barem 15 milijuna manje osoba izloženih riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, od čega barem 5 milijuna djece.

U zajedničkoj Socijalnoj obvezi iz Porta iz svibnja 2021. predsjednica Europske komisije, predsjednik Europskog parlamenta, portugalski premijer koji je u to vrijeme predsjedao Vijećem EU-a i europski socijalni partneri i organizacije civilnog društva prihvatili su tri glavna cilja za 2030., koje je u lipnju 2021. pozdravilo i Europsko vijeće.

U Akcijskom planu za provedbu europskog stupa socijalnih prava najavljen je i niz inicijativa za potporu provedbi načela stupa. 

U području socijalne zaštite i uključivanja među relevantnim su inicijativama sljedeće:

Praćenje i koordinacija politika

Pregled socijalnih pokazatelja

Za praćenje provedbe stupa Europska komisija predstavila je početkom 2021. ažurirani pregled socijalnih pokazatelja, koji su ministri i ministrice zapošljavanja i socijalnih pitanja zemalja Europske unije prihvatili u lipnju 2021.

Pregled socijalnih pokazatelja odražava strukturu stupa i sadržava poseban skup pokazatelja u području socijalne uključenosti i zaštite. Među glavnim je pokazateljima broj osoba izloženih riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti – pokazatelj koji je upotrijebljen za cilj smanjenja siromaštva do 2030.

Europski semestar

Europski semestar ustaljen je okvir za koordinaciju gospodarskih i socijalnih reformi i ulaganja kao i reformi i ulaganja u području zapošljavanja.  Od 2018. načela stupa uključuju se u cijeli ciklus europskog semestra.

Zajedničko izvješće o zapošljavanju i izvješća po zemljama sadržavaju posebnu analizu socijalne situacije u EU-u i državama članicama. Poteškoće na nacionalnoj razini i predložena rješenja u socijalnim politikama detaljno su obrađeni u preporukama za pojedine zemlje.

Odbor za socijalnu zaštitu

Komisija u okviru Odbora za socijalnu zaštitu surađuje sa zemljama EU-a primjenjujući otvorenu metodu koordinacije u područjima socijalnog uključivanja, zdravstvene skrbi, dugoročne skrbi i mirovina.

Ta otvorena metoda koordinacije je dobrovoljan proces za političku suradnju koji se temelji na utvrđivanju zajedničkih ciljeva i mjerenju napretka prema ostvarenju tih ciljeva uz korištenje zajedničkih pokazatelja. Taj proces podrazumijeva i blisku suradnju s dionicima, uključujući socijalne partnere i civilno društvo.

Financiranje

Provedbu reformi politika podupiru europski strukturni i investicijski fondovi, posebno Europski socijalni fond plus (ESF+), i Mehanizam za oporavak i otpornost.

Povezane novosti