Evropska unija podpira in dopolnjuje aktivnosti držav članic na področju socialne vključenosti in socialne zaščite.
To vključuje širok nabor politik za boj proti revščini in socialni izključenosti, posodobitev sistemov socialne zaščite in spodbujanje socialnega vključevanja posebnih skupin, vključno z otroki, invalidi in brezdomci.
Okvir politike
Evropski steber socialnih pravic
Evropski steber socialnih pravic določa 20 ključnih načel in pravic, ki so bistvenega pomena za pravične in dobro delujoče trge dela ter sisteme socialne zaščite. Steber usmerja EU k močni socialni Evropi, ki bo v 21. stoletju pravična, vključujoča in polna priložnosti.
Tretje poglavje stebra zajema načela, ki so najpomembnejša za socialno zaščito in vključevanje.
Evropski steber socialnih pravic – akcijski načrt
Akcijski načrt za evropski steber socialnih pravic pretvarja načela stebra v konkretne ukrepe v korist državljanov.
V akcijskem načrtu so predstavljeni trije cilji za leto 2030 na področju zaposlovanja, izobraževanja odraslih in revščine, ki temeljijo na strategiji Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast. Cilj glede revščine do leta 2030 je zmanjšati število ljudi, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost, za vsaj 15 milijonov, od tega vsaj 5 milijonov otrok.
Predsednica Evropske komisije, predsednik Evropskega parlamenta, predsednik portugalske vlade, ki je takrat predsedoval Svetu EU, evropski socialni partnerji in organizacije civilne družbe so se v skupni Socialni zavezi iz Porta maja 2021 zavezali trem krovnim ciljem za leto 2030, ki jih je pozdravil tudi Evropski svet na svojem zasedanju junija 2021.
V akcijskem načrtu za evropski steber socialnih pravic je bilo napovedanih tudi več pobud v podporo izvajanju načel stebra.
Med pomembnimi pobudami na področju socialne zaščite in vključevanja so:
- Priporočilo Sveta o vzpostavitvi evropskega jamstva za otroke
- Priporočilo Sveta o minimalnem dohodku za aktivno vključevanje
- Evropska platforma za boj proti brezdomstvu
- Poročilo EU o dostopu do osnovnih storitev
- Priporočilo Sveta o dolgotrajni oskrbi
- Skupina na visoki ravni za prihodnost socialne zaščite in socialne države v EU
- Smernice za uporabo predhodne ocene porazdelitvenega učinka
Spremljanje in usklajevanje politik
Pregled socialnih kazalnikov
Za spremljanje izvajanja stebra je Evropska komisija v začetku leta 2021 predstavila posodobljen pregled socialnih kazalnikov, ki so ga junija 2021 potrdili ministri za zaposlovanje in socialne zadeve Evropske unije.
Pregled socialnih kazalnikov odraža strukturo stebra in vsebuje namenski sklop kazalnikov na področju socialne vključenosti in zaščite. Med glavnimi kazalniki je število ljudi, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost – ta kazalnik se uporablja za cilj glede revščine za leto 2030.
Evropski semester
Evropski semester je uveljavljen okvir za usklajevanje gospodarskih, zaposlitvenih in socialnih reform ter naložb. Od leta 2018 so načela stebra vključena v celoten cikel evropskega semestra.
Skupno poročilo o zaposlovanju in poročila za posamezne države vsebujejo posebno analizo socialnih razmer v EU in državah članicah. Nacionalni izzivi in predlagane rešitve na področju socialne politike so odraženi v specifičnih priporočilih za države.
Odbor za socialno zaščito
Komisija prek Odbora za socialno zaščito z uporabo odprte metode koordinacije sodeluje z državami EU na področjih socialne vključenosti, zdravstvenega varstva in dolgotrajne oskrbe ter pokojnin.
Socialna odprta metoda koordinacije je prostovoljni postopek za politično sodelovanje na podlagi dogovora o skupnih ciljih in merjenja napredka pri doseganju teh ciljev s skupnimi kazalniki. Postopek vključuje tudi tesno sodelovanje z deležniki, med drugim s socialnimi partnerji in civilno družbo.
Financiranje
Izvajanje reform politik podpirajo evropski strukturni in investicijski skladi, zlasti Evropski socialni sklad plus (ESS+) ter mehanizem za okrevanje in odpornost.