Razem na rzecz kultury, rekreacji i sportu sprzyjających włączeniu społecznemu - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Employment, Social Affairs and Inclusion
  • 15 stycznia 2024

Razem na rzecz kultury, rekreacji i sportu sprzyjających włączeniu społecznemu

Sport włączający rzuca wyzwanie utartym uprzedzeniom na temat niepełnosprawności. Natomiast sztuka i kultura włączająca pozwalają osobom z niepełnosprawnościami zająć należne im miejsce twórców i odbiorców kultury, która kształtuje nasze społeczeństwo. Dostęp do kultury i rekreacji ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia i pozwala wielu z nas odgrywać pełnoprawną rolę w naszej lokalnej społeczności. Jednak osoby z niepełnosprawnościami zbyt często są wykluczane z tych obszarów życia społecznego z powodu niedostępnej infrastruktury lub usług, które nie są dostosowane do ich potrzeb. Dziesięcioletnia strategia Komisji na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami ma na celu zmianę tego stanu rzeczy. Razem możemy sprawić, że wszyscy będą mogli dokonywać takich samych wyborów.

Tekst w wersji o wyższej czytelności dostępny jest tutaj.

Prawo do realizacji swoich pasji

Każdy z nas powinien mieć możliwość realizowania swojej pasji bez względu na niepełnosprawność. Nastolatek z trudnościami w nauce, który uwielbia tańczyć, weteran wojskowy po amputacji kończyny, który chce wrócić do kolarstwa wyczynowego, czy kobieta z porażeniem mózgowym, która chce zostać komikiem: wszystkie te osoby mają prawo dostępu do szkoleń i wsparcia, których potrzebują, aby móc realizować swoje marzenia. W ramach strategii Komisja Europejska i kraje UE zobowiązały się do podjęcia szeregu działań, które ułatwią osobom niepełnosprawnym podróżowanie w celach rekreacyjnych oraz dostęp do zajęć sportowych i kulturalnych w całej Europie.

Należą do nich:

  • Promowanie prac artystów z niepełnosprawnościami.
  • Zwiększanie dostępności obiektów dziedzictwa kulturowego dzięki środkom z programów unijnych, takich jak Kreatywna Europa.
  • Zwalczanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością w mediach i filmie za pomocą istniejącego prawa UE w zakresie dyskryminacji i godności.
  • Promowanie dostępnej turystyki poprzez inicjatywy takie jak Nagrody dla Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki.
  • Współpraca z organizacjami sportowymi, aby sport w większym stopniu sprzyjał włączeniu społecznemu.

Ważne jest, by poza dostępem do miejsc kultury i rekreacji osoby z niepełnosprawnościami miały także swobodę wyboru i mogły uczestniczyć w aktywnościach, które sprawiają im przyjemność i w których mogą się doskonalić.