Európska únia je odhodlaná zasadzovať sa na globálnej úrovni o zabezpečenie dôstojnej práce a v úzkej spolupráci s medzinárodnými organizáciami, tretími krajinami, so sociálnymi partnermi a s občianskou spoločnosťou:
- podporuje udržateľný sociálny a hospodársky rozvoj za hranicami EÚ v súlade s hodnotami EÚ, oznámením Európskej komisie o dôstojnej práci na celom svete, Európskym pilierom sociálnych práv a cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja,
- podporuje spravodlivú globalizáciu, a to aj presadzovaním medzinárodných pracovnoprávnych noriem, začleňovaním pracovnoprávnych ustanovení do obchodných dohôd EÚ a kontrolou ich dodržiavania,
- pomáha pripravovať kandidátske a potenciálne kandidátske krajiny na vstup do EÚ,
- presadzuje prísne sociálne a pracovnoprávne normy vo svojom susedstve a prostredníctvom rozvojovej spolupráce.
Európska komisia sa usiluje zabezpečiť, aby sa vo vonkajších politikách EÚ a v tých oblastiach jej vnútorných politík, ktoré sa týkajú zahraničných vzťahov, zohľadňovali aspekty zamestnanosti a sociálne aspekty.
Príkladom sú legislatívne iniciatívy, ako je navrhovaná smernica o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti a návrh nariadenia o zákaze výrobkov vyrobených s využitím nútenej práce na trhu Únie.
Spolupráca s medzinárodnými organizáciami a fórami
Európska únia spolupracuje s MOP, Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Organizáciou Spojených národov (OSN), ako aj so skupinami G7, G20 a s inými medzinárodnými organizáciami a fórami s cieľom:
- podporovať dôstojnú prácu pre všetkých,
- presadzovať sociálny rozmer v globalizácii,
- vykonávať vonkajší rozmer európskych politík.
MOP
EÚ nadviazala dlhodobý strategický vzťah s Medzinárodnou organizáciou práce (MOP).
Cieľom našej spolupráce je podporovať dôstojnú prácu a Agendu 2030 pre udržateľný rozvoj. Spolupráca medzi EÚ a MOP sa zameriava na podporu základných zásad a práv pri práci, a to aj v oblasti obchodu, a na iné oblasti sociálnej politiky.
Vo februári 2024 sa Európska komisia v mene EÚ pripojila ku globálnej koalícii MOP pre sociálnu spravodlivosť.
EÚ realizuje spoločné projekty s MOP a spolu s členskými štátmi EÚ prispieva k jej práci, najmä prostredníctvom vyhlásení EÚ.
OECD
EÚ podporuje v rámci spolupráce s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) presadzovanie a vykonávanie medzinárodných noriem týkajúcich sa zodpovedného obchodného správania s cieľom pomôcť podnikom zabezpečiť dôstojné pracovné podmienky.
EÚ financuje výskum OECD, a to aj v oblasti podpory náležitej starostlivosti pri zodpovednom obchodnom správaní v globálnych dodávateľských reťazcoch, a bude naďalej podporovať činnosť OECD v oblasti dôstojnej práce.
GR EMPL sa zúčastňuje na rokovaniach o právnych nástrojoch OECD vo Výbore pre zamestnanosť, prácu a sociálne veci. V roku 2022 napríklad pomohlo vypracovať odporúčanie o vytváraní lepších príležitostí pre mladých ľudí.
Rada Európy
EÚ a Rada Európy dlhodobo spolupracujú pri presadzovaní pracovných práv. EÚ v súčasnosti poskytuje finančnú podporu na spoločné programy, ktoré realizuje v spolupráci s Radou Európy.
Ide napríklad o financovanie kurzov o vzdelávaní právnikov v oblasti ľudských práv vrátane sociálnych práv a podporu začleňovania rómskych komunít na miestnej úrovni v celej Európe.
G7
EÚ je v plnej miere zapojená do činnosti skupiny G7. Ide o medzivládne politické a hospodárske fórum, ktoré pozostáva z Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, zo Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických, pričom Európska únia je „nezapočítaným členom“.
Prvé formálne stretnutie ministrov práce skupiny G7 (spolu s ministrami v oblasti rozvojovej politiky) sa konalo v roku 2015 počas nemeckého predsedníctva skupiny G7.
Iniciatívy G7 v oblasti sociálnych vecí zahŕňajú:
- zasadnutia ministrov, prípravné práce a nadväzujúce záväzky, činnosť pracovnej skupiny pre zamestnanosť na technickej úrovni, v rámci ktorej Európska komisia pripravuje účasť a príspevky EÚ,
- fond pre víziu nulovej úmrtnosti (Vision Zero Fund), ktorého cieľom je podporovať dôstojnú prácu a zlepšovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v globálnych dodávateľských reťazcoch a do ktorého Komisia poskytuje finančné prostriedky.
G20
EÚ je plnoprávnym členom skupiny G20. Členmi tohto medzivládneho fóra je 19 zvrchovaných krajín, ako aj Európska únia (EÚ) a Africká únia (AÚ).
Ministri práce skupiny G20 sa po prvýkrát stretli v roku 2010 vo Washingtone D.C. a odvtedy sa stretávajú každoročne.
Medzi iniciatívy skupiny G20 v oblasti sociálnych vecí patria tieto ciele:
- cieľ G20 zameraný na zlepšenie účasti žien na trhu práce,
- cieľ týkajúci sa mládeže („cieľ z Antalye“) zameraný na zníženie podielu ohrozených mladých ľudí.
Vysokí úradníci celoročne vedú diskusie aj v rámci pracovnej skupiny pre zamestnanosť (EWG), v ktorej EÚ zastupuje GR EMPL. Pracovná skupina pre zamestnanosť sleduje vykonávanie plánov zamestnanosti členov skupiny G20 vrátane plánu EÚ.
Rozširovanie
Cieľom EÚ je zlepšiť sociálnu situáciu v desiatich kandidátskych krajinách a potenciálnych kandidátskych krajinách, ktoré majú vstúpiť do EÚ. Na tento účel podporuje a monitoruje rozvoj politík zamestnanosti a sociálnych politík v súlade s normami EÚ a kritériami pre pristúpenie a rokuje o týchto politikách.
GR EMPL sa osobitne zaoberá zbližovaním právnych predpisov kandidátskych krajín s týmito kapitolami práva EÚ:
- voľný pohyb pracovníkov a koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia (kapitola 2),
- sociálna politika a zamestnanosť (kapitola 19),
- čiastočne vzdelávanie a kultúra, pokiaľ ide o odborné vzdelávanie a prípravu (kapitola 26).
GR EMPL podporuje krajiny zapojené do procesu rozširovania na ich ceste do EÚ aj tým, že ich v relevantných prípadoch zapája do expertných skupín na úrovni EÚ, ako aj iných štruktúr a hlavných iniciatív, ak to umožňuje príslušný právny základ.
Vďaka nástroju predvstupovej pomoci (IPA) EÚ podporuje reformy v kandidátskych krajinách a potenciálnych kandidátskych krajinách prostredníctvom finančnej a technickej pomoci.
Susedstvo EÚ
EÚ spolupracuje so susednými krajinami v oblasti zamestnanosti a sociálnych otázok prostredníctvom európskej susedskej politiky a regionálnych iniciatív, ako sú:
- Únia pre Stredozemie, ktorá združuje 15 krajín južného Stredozemia, Afriky a Blízkeho východu a všetky krajiny EÚ,
- Východné partnerstvo, kam patria Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.
Európska komisia spolupracuje s týmito krajinami prostredníctvom dohôd, výmeny osvedčených postupov a podpory konkrétnych opatrení. Cieľom tejto spolupráce je podporovať:
- lepšie pracovné podmienky a pracovnoprávne vzťahy,
- účinný sociálny dialóg a inštitúcie pracovného trhu,
- zamestnateľnosť a zamestnanosť mladých ľudí,
- primeranú a udržateľnú sociálnu ochranu.
Obchod a udržateľný rozvoj
Obchodná politika EÚ má za cieľ zabezpečiť, aby hospodársky rozvoj šiel ruka v ruke so sociálnou spravodlivosťou, dodržiavaním ľudských práv a prísnymi pracovnoprávnymi a environmentálnymi normami. Moderné obchodné dohody EÚ preto obsahujú pravidlá týkajúce sa obchodu a udržateľného rozvoja.
EÚ sa usiluje zabezpečiť, aby obchodná politika podporovala udržateľný rozvoj prostredníctvom:
- obchodných dohôd EÚ,
- osobitných stimulov pre rozvojové krajiny (systém všeobecných colných preferencií VSP+ a režim Všetko okrem zbraní),
- obchodnej a rozvojovej politiky.
Rozvinuté krajiny a rozvíjajúce sa trhy
Európska komisia podporuje medzinárodné pracovné práva vo svojich dvojstranných dialógoch s tretími krajinami a partnermi vrátane špecializovaných dialógov a konzultácií o pracovných právach s Thajskom, so Spojenými štátmi, s Japonskom, Čínou, Kanadou a Taiwanom.
Regionálna spolupráca sa uskutočňuje s Úniou pre Stredozemie, Východným partnerstvom, Áziou (ASEM) a Latinskou Amerikou.
Účelom týchto dialógov a spolupráce je podporovať vzájomné porozumenie a výmenu dôkazov, skúseností a osvedčených postupov.