Když se stěhujete do některé země EU, na Island, do Lichtenštejnska, Norska či Švýcarska, vždy podléháte právním předpisům pouze jednoho státu. Zemi, jejíž právní předpisy se na vás vztahují, určí podle pravidel EU příslušný úřad sociálního zabezpečení.
Který úřad máte kontaktovat, si můžete najít v našem adresáři.
Pracujete v jedné zemi?
Obecně platí, že podléháte právním předpisům země, v níž jste zaměstnáni nebo v níž pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná. Přitom nezáleží na tom, kde bydlíte nebo v které zemi má váš zaměstnavatel sídlo.
Pracujete v jedné zemi, ale bydlíte v jiné?
Pracujete v jiné zemi EU, než kde žijete, a do země svého bydliště se vracíte denně či nejméně jednou týdně? V tom případě jste tzv. přeshraničním pracovníkem. Za výplatu dávek sociálního zabezpečení zodpovídá země, v níž pracujete. Zvláštní pravidla se uplatní i na zdravotní pojištění a dávky v nezaměstnanosti. Podrobnější informace najdete v odpovědích na časté dotazy.
Pracujete v zahraničí jako vyslaný pracovník?
Vyšle-li vás zaměstnanec do zahraničí (či tak učiníte jako osoba samostatně výdělečně činná sami) na dobu v délce maximálně 24 měsíců, zůstanete i nadále pojištěni v zemi původu. Pro vyslané pracovníky však platí zvláštní podmínky. Podrobnější informace najdete v odpovědích na časté dotazy.
Pracujete ve vícero zemích?
- Jestliže vykonáváte podstatnou část své pracovní činnosti (nejméně 25 %) v zemi svého bydliště, vztahují se na vás její právní předpisy.
- Jestliže však podstatnou část své pracovní činnosti v zemi svého bydliště nevykonáváte,vztahují se na vás právní předpisy země, v níž má váš zaměstnavatel sídlo nebo místo podnikání.
- Pracujete-li pro několik zaměstnavatelů, jejichž sídlo se nachází v různých zemích, vztahují se na vás právní předpisy země vašeho bydliště, a to i kdybyste v ní nevykonávali podstatnou část své pracovní činnosti.
- Jste-li samostatně výdělečně činní a podstatnou část své pracovní činnosti nevykonáváte v zemi svého bydliště, vztahují se na vás právní předpisy země, kde máte tzv. střed zájmu činností.
- Pracujete-li jako osoba samostatně výdělečně činná v jiné zemi, než kde jste zaměstnáni, jste pojištěni v té zemi, kde jste zaměstnáni.
Který úřad máte kontaktovat, si můžete najít v našem adresáři.
Nevykonáváte žádnou výdělečnou činnost?
Právní předpisy EU se na vás vztahují, i když nepracujete. Podrobnější informace najdete v odpovědích na časté dotazy.
Spojené království
Od 1. ledna 2021 se na Spojené království nevztahují pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení a nepoužijí se ani na jeho území. Práva osob, na něž se vztahuje dohoda o vystoupení uzavřená mezi EU a Spojeným královstvím, jsou však i nadále chráněna.
V případě osob, na něž se dohoda o vystoupení Spojeného království z EU nevztahuje, se koordinace sociálního zabezpečení mezi EU a Spojeným královstvím řídí příslušným protokolem k dohodě o obchodu a spolupráci. Protokol je sice pravidlům EU podobný a má i rozsáhlou oblast působnosti, neposkytuje však stejnou úroveň ochrany jako nařízení EU.
Další informace
Více informací najdete v odpovědích na časté dotazy.
Potřebujete získat další informace?
Nenašli jste, co jste hledali?
Více informací o vašich právech na sociální zabezpečení a zdravotní péči v jiných zemích EU se dozvíte na portálu Your Europe
Své dotazy můžete směřovat službě Europe Direct. 00 800 6 7 8 9 10 11
Problémy vzniklé vinou správního orgánu členského státu vám pomůže vyřešit služba SOLVIT.
O právní radu můžete požádat na portálu Your Europe – Poradenství