Swoboda wyjazdu do innego kraju UE oraz pracy w nim bez ubiegania się o zezwolenie na pracę to prawo przysługujące wszystkim obywatelom UE.
Obywatelom krajów nienależących do UE może przysługiwać prawo do pracy w kraju UE i do takich samych warunków pracy, jakie mają zastosowanie do obywateli UE. Prawa te zależą od obywatelstwa danej osoby i ewentualnie posiadania statusu członka rodziny obywatela Unii.
Islandia, Liechtenstein i Norwegia
Choć kraje te nie należą do UE, ich obywatele mogą pracować w UE na takich samych prawach jak obywatele UE, ponieważ należą one do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Wobec pracowników z Chorwacji mogą być stosowane tymczasowe ograniczenia w dostępie do rynku pracy w Liechtensteinie.
Liechtenstein stosuje ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogą tam mieszkać i pracować. Ograniczenia te dotyczą obywateli wszystkich krajów UE, Norwegii i Islandii.
Szwajcaria
Na mocy umowy między UE a Szwajcarią w sprawie swobodnego przepływu osób obywatele Szwajcarii mogą mieszkać i pracować w UE.
Większość obywateli UE nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Szwajcarii. Ograniczenia mają zastosowanie tylko do obywateli Chorwacji – potrzebują oni zezwolenia na pracę. Więcej informacji o pracy obywateli UE w Szwajcarii
TurcjaPrawa obywateli Turcji do pracy w krajach UE zależą wyłącznie od przepisów obowiązujących w poszczególnych państwach.
Tureccy pracownicy legalnie zatrudnieni i zarejestrowani jako tacy na rynku pracy kraju UE mają w tym kraju prawo:
- po roku legalnego zatrudnienia – do odnowienia zezwolenia na pracę u tego samego pracodawcy, o ile dostępne jest wolne stanowisko
- po trzech latach legalnego zatrudnienia – do przyjęcia oferty pracy w tym samym zawodzie u dowolnego pracodawcy
- po czterech latach legalnego zatrudnienia – do swobodnego dostępu do dowolnej pracy zarobkowej w tym kraju UE.
Pracownicy z Turcji zatrudnieni legalnie w kraju UE mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele tego kraju.
Zjednoczone KrólestwoW następstwie brexitu, 31 grudnia 2020 r. unijne przepisy dotyczące swobodnego przemieszczania się obywateli Unii przestały mieć zastosowanie w odniesieniu do obywateli Unii w Zjednoczonym Królestwie oraz do obywateli Zjednoczonego Królestwa w UE. Prawa obywateli Zjednoczonego Królestwa do zamieszkania, pracy lub nauki w UE są obecnie regulowane umową o wystąpieniu lub przepisami krajowymi państw członkowskich.
Obywatele Zjednoczonego Królestwa, którzy legalnie przebywali w państwie UE przed 1 stycznia 2021 r., są chronieni na mocy umowy o wystąpieniu. Nadal mają oni zasadniczo takie same prawa do mieszkania, pracy, nauki oraz dostępu do świadczeń i usług, jakie przysługiwały im przed brexitem w państwie członkowskim, w którym mieszkali przed tą datą. To samo dotyczy obywateli UE, którzy legalnie przebywali w Zjednoczonym Królestwie przed 1 stycznia 2021 r. i uzyskali status pobytu w ramach brytyjskiego systemu przyznawania obywatelom Unii statusu osoby osiedlonej.
Inne kraje, które zawarły umowę z UE
Obywatele krajów wymienionych poniżej zatrudnieni legalnie w jednym z krajów UE mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele tego kraju. Dotyczy to:
- Algierii, Maroka, Tunezji
- Rosji
- Albanii, Czarnogóry, Macedonii Północnej
- Bośni i Hercegowiny, Kosowa*, Serbii, Ukrainy
- Andory, San Marino
- 79 krajów należących do grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
Kraje, które nie zawarły umowy z UE
Prawa obywateli innych krajów – które nie zawarły w tej sprawie umowy z UE – do pracy w krajach UE zależą wyłącznie od przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach UE. Wyjątek stanowią członkowie rodziny obywatela UE.
Niemniej jednak przepisy UE mają zastosowanie do pracowników ze wszystkich krajów spoza UE w następujących przypadkach:
- obywatele krajów spoza UE, którzy mają status rezydenta długoterminowego w UE
- prawo do łączenia rodzin
- przyjmowanie naukowców spoza UE
- przyjmowanie studentów oraz młodzieży w ramach wymiany szkolnej, bezpłatnych praktyk lub wolontariatu
- prawa wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza UE (niebieska karta UE)
- uproszczone procedury wjazdu i prawa mające zastosowanie do wszystkich pracowników migrujących spoza UE
- warunki wjazdu i pobytu dla pracowników sezonowych spoza UE
- warunki wjazdu i pobytu dla obywateli spoza UE przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa.