Свободата на преместване в друга страна от ЕС за работа без разрешително е право на гражданите на Съюза.
Лицата, които не са граждани на ЕС, също могат да имат право да работят в страна от Съюза или да бъдат третирани наравно с неговите граждани, що се отнася до условията на труд. Тези права зависят от техния статут на членове на семейството на граждани на ЕС и от тяхната националност.
Исландия, Лихтенщайн и Норвегия
Въпреки че тези страни не членуват в ЕС, техните граждани могат да работят в Съюза при същите условия като неговите граждани, тъй като страните принадлежат към Европейското икономическо пространство.
По отношение на работниците от Хърватия могат да се прилагат временни ограничения за работа в Лихтенщайн.
Лихтенщайн налага квоти, ограничаващи броя на хората, които могат да работят и живеят там. Тази квотна система важи за гражданите на всички страни от ЕС, Норвегия и Исландия.
Швейцария
Съгласно споразумението между ЕС и Швейцария за свободното движение на хора, гражданите на Швейцария могат свободно да живеят и работят в ЕС.
Повечето граждани на ЕС нямат нужда от разрешително за работа в Швейцария. Ограничения са в сила само по отношение на гражданите на Хърватия, които имат нужда от разрешително за работа. Научете повече за това как гражданите на ЕС могат да работят в Швейцария.
ТурцияПравото на турските граждани да се местят да работят в страна от ЕС зависи изцяло от законите на съответната страна.
Турските работници, които са наети законно в държава от ЕС и са надлежно регистрирани като част от работната сила там, имат следните права:
- след една година законна работа имат право на подновяване на разрешителното за работа за същия работодател, ако има свободно място
- след три години законна работа те могат да сменят работодателя си и да отговарят на други предложения за работа за същата професия
- след четири години законна работа те се ползват със свободен достъп до всички платени работни места в дадената страна от ЕС.
Турските граждани, които работят законно в страна от ЕС, имат също така право на същите условия на труд като гражданите на тази страна.
Обединено кралствоСлед Брексит законодателството на ЕС в областта на свободното движение на гражданите на ЕС престана да се прилага на 31 декември 2020 г. по отношение на гражданите на ЕС в Обединеното кралство и гражданите на Обединеното кралство в ЕС. Правата на гражданите на Обединеното кралство да живеят, работят или учат в ЕС вече се уреждат от Споразумението за оттегляне и/или от националните правила на държавите — членки на ЕС.
Гражданите на Обединеното кралство, които са пребивавали законно в държава от ЕС преди 1 януари 2021 г., са защитени от Споразумението за оттегляне. Като цяло те продължават да имат същите права на живот, работа, учене и достъп до обезщетения и услуги, каквито са имали преди Брексит в държавата членка, в която са живели преди тази дата. Същото се отнася и за граждани на ЕС, които са пребивавали законно в Обединеното кралство преди 1 януари 2021 г. и са получили статут на пребиваване съгласно схемата на Обединеното кралство за уседналост за ЕС.
Други страни, които имат споразумения с ЕС
Граждани на тези страни, които работят законно в Европейския съюз, имат право на същите условия на труд като гражданите на приемащата страна:
- Алжир, Мароко, Тунис
- Русия
- Албания, Черна гора, Северна Македония
- Босна и Херцеговина, Косово*, Сърбия, Украйна
- Андора, Сан Марино
- 79 държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн
* Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.
Страни, които нямат споразумение
За граждани на други страни, които нямат споразумение с ЕС, правото на работа в дадена държава от Съюза зависи основно от нейното законодателство, освен ако те не са членове на семейството на гражданин на ЕС.
Правилата на ЕС обаче важат в следните случаи за работници от страни извън Съюза:
- граждани на страни извън ЕС, които са дългосрочно пребиваващи в Съюза
- правото на събиране на семейството
- допускане на изследователи от държави извън ЕС
- допускане на учащи, обмен на ученици, неплатени обучения или доброволческа служба
- правата на висококвалифицирани работници от страни извън ЕС (схема за „синя карта“ на ЕС)
- опростени процедури за влизане и права за всички работници мигранти от страни извън ЕС
- условия за влизане и пребиваване на сезонни работници от държави извън ЕС
- условия за влизане и пребиваване на граждани на страни извън ЕС в рамките на вътрешнокорпоративен трансфер.