Každý občan EÚ má právo zamestnať sa v inom členskom štáte bez toho, aby musel mať pracovné povolenie.
Štátni príslušníci tretích krajín môžu mať okrem toho právo zamestnať sa v členskom štáte EÚ alebo mať rovnaké pracovné podmienky ako občania EÚ. Tieto práva závisia od ich vlastnej štátnej príslušnosti a od toho, či sú rodinnými príslušníkmi občanov EÚ.
Island, Lichtenštajnsko a Nórsko
Tieto krajiny síce nie sú členmi EÚ, ale sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru, takže ich občania môžu pracovať v Únii za tých istých podmienok ako občania EÚ.
Na občanov Chorvátska sa môže vzťahovať dočasné obmedzenie možnosti pracovať v Lichtenštajnsku.
Lichtenštajnsko uplatňuje kvóty obmedzujúce počet ľudí, ktorí tam môžu pracovať a žiť. Kvóty platia pre všetky členské štáty EÚ, Nórsko a Island.
Švajčiarsko
Podľa dohody medzi EÚ a Švajčiarskom o voľnom pohybe osôb môžu občania Švajčiarska v EÚ voľne žiť a pracovať.
Väčšina občanov EÚ nepotrebuje vo Švajčiarsku pracovné povolenie. Obmedzenia sa uplatňujú len na občanov Chorvátska, ktorí naďalej pracovné povolenie potrebujú. Ďalšie informácie pre občanov EÚ so záujmom o prácu vo Švajčiarsku.
TureckoPrávo občanov Turecka pracovať v niektorej krajine EÚ závisí v plnej miere od právnych predpisov danej krajiny.
Tureckí pracovníci, ktorí sú legálne zamestnaní a riadne registrovaní v členskom štáte EÚ, majú tieto práva:
- po roku legálneho zamestnania majú právo na obnovenie pracovného povolenia u toho istého zamestnávateľa, ak je dané pracovné miesto stále k dispozícii;
- po troch rokoch legálneho zamestnania môžu zmeniť zamestnanie a prijať akúkoľvek inú ponuku v tom istom odbore;
- po štyroch rokoch legálneho zamestnania majú voľný prístup ku všetkým voľným pracovným miestam na trhu práce v danej krajine EÚ.
Okrem toho majú tureckí štátni príslušníci legálne pracujúci v niektorej z krajín EÚ právo na rovnaké pracovné podmienky, aké platia pre občanov danej krajiny.
Spojené kráľovstvoPrávne predpisy EÚ o voľnom pohybe občanov EÚ v dôsledku brexitu prestali platiť pre občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a pre občanov Spojeného kráľovstva v EÚ 31. decembra 2020. Práva občanov Spojeného kráľovstva zdržiavať sa, pracovať alebo študovať v EÚ sa teraz riadia dohodou o vystúpení a/alebo vnútroštátnymi pravidlami členských štátov EÚ.
Štátni príslušníci Spojeného kráľovstva, ktorí mali v niektorej krajine EÚ oprávnený pobyt pred 1. januárom 2021, sú chránení dohodou o vystúpení. Vo všeobecnosti majú v členskom štáte, v ktorom žili pred týmto dátumom, aj naďalej rovnaké práva na pobyt, prácu, štúdium a prístup k dávkam a službám ako pred brexitom. To isté platí pre štátnych príslušníkov EÚ, ktorí sa pred 1. januárom 2021 oprávnene zdržiavali v Spojenom kráľovstve a získali pobytový status na základe pobytového režimu Spojeného kráľovstva pre občanov EÚ.
Ďalšie krajiny, ktoré uzavreli dohodu s EÚ
Zahraniční pracovníci, ktorí legálne pracujú v Európskej únii, majú nárok na rovnaké pracovné podmienky ako občania hostiteľskej krajiny, ak sú štátnymi príslušníkmi týchto štátov:
- Alžírsko, Maroko, Tunisko,
- Rusko,
- Albánsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko,
- Bosna a Hercegovina, Kosovo*. Srbsko, Ukrajina,
- Andorra, San Maríno,
- 79 afrických, karibských a tichomorských štátov.
* Týmto označením nie sú dotknuté pozície k štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244(1999) a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
Krajiny bez uzavretej dohody
V prípade štátnych príslušníkov krajín, ktoré neuzavreli dohodu s EÚ, je právo pracovať v členských štátoch EÚ upravené právnymi predpismi príslušnej krajiny, s výnimkou rodinných príslušníkov občanov EÚ.
Pokiaľ ide o pracovníkov z nečlenských krajín, predpisy EÚ upravujú aj tieto oblasti:
- postavenie občanov nečlenských krajín, ktorí majú dlhodobý pobyt v EÚ,
- právo na zlúčenie rodiny,
- prijímanie vedcov z nečlenských krajín,
- prijímanie študentov a žiakov na výmenné pobyty, neplatených stážistov alebo dobrovoľníkov,
- práva vysokokvalifikovaných pracovníkov z nečlenských krajín (systém modrých kariet EÚ),
- zjednodušenie vstupných formalít a práv pre všetkých migrujúcich pracovníkov z nečlenských krajín,
- podmienky vstupu a pobytu sezónnych pracovníkov z nečlenských krajín,
- podmienky vstupu a pobytu občanov nečlenských krajín v prípade vnútropodnikových presunov pracovníkov.