Evropský průkaz sociálního zabezpečení (ESSPASS) je projekt, jehož cílem je usnadnit jednotlivcům výkon jejich práv v oblasti sociálního zabezpečení, nacházejí-li se v jiné než domovské evropské zemi. Tato iniciativa je součástí Akčního plánu pro evropský pilíř sociálních práv.
ESSPASS se zaměřuje na
- digitalizaci podávání žádostí a předkládání dokladů o nárocích, tj. „přenosných dokumentů“, jako je např. evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), aby byly příslušné postupy pro občany co nejpohodlnější
- ověřování v reálném čase: V rámci ESSPASSu budou zavedeny systémy, které v reálném čase umožní rychle přeshraničně ověřit, zda je daný digitální dokument platný nebo zda došlo k nějakým změnám.
Synergie se stávajícími iniciativami EU
ESSPASS vychází ze stávajících digitálních iniciativ EU, včetně:
- Rámce pro evropskou digitální identitu (EUDI)
- Nařízení EU o jednotné digitální bráně
- Evropské infrastruktury pro blockchain
Předpokládané klíčové prvky ESSPASSu
- standardizovaná peněženka digitální identity (budoucí peněženka EUDI): občané ji budou používat k uchovávání a sdílení ověřitelných digitálních dokumentů
- digitální ověřování v reálném čase: instituce sociálního zabezpečení, inspektoráty práce, poskytovatelé zdravotní péče a další příslušné subjekty budou moct tyto dokumenty okamžitě ověřit kdekoliv v Evropě
- správa osobních údajů: občané budou mít plnou kontrolu nad svými osobními údaji
Příklady využití ESSPASSu
Občané se mohou připravit na čerpání neplánované lékařské péče v zahraničí:
Před odjezdem na dovolenou
Před odjezdem do zahraničí si občan stáhne digitální verzi evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Podrobnosti najdete na této stránce:
- stránky Vaše Evropa
- odkud budete při podání žádosti přesměrování na vnitrostátní portál
Vydávání digitálního evropského průkazu zdravotního pojištění
- Poskytovatel zdravotního pojištění vydá digitální evropský průkaz zdravotního pojištění
- Občan si dokument stáhne a uloží do digitální peněženky
Předložení evropského průkazu zdravotního pojištění při čerpání lékařské péče v zahraničí
- Turista se během dovolené zraní a v nemocnici ho požádají, aby předložil evropský průkaz zdravotního pojištění.
- Digitální evropský průkaz zdravotního pojištění může předložit v digitální podobě prostřednictvím své digitální peněženky.
Chronologicky
2021–2022
První fáze pilotu ESSPASS zahájeny spolu s italským Istituto Nazionale della Previdenza Sociale a za účasti 13 dalších zemí. Zaměření na postupy pro přenosný dokument A1.
2023–2025
Dvě konsorcia institucí ze zemí EU (Digital Credentials for Europe C4EU a Vector), která s finanční podporou Komise otestují vydávání a ověřování osvědčení A1 a evropského průkazu zdravotního pojištění.
2025 a dále
Na základě výsledků pilotních projektů Komise rozhodne o dalších krocích, včetně proveditelnosti zavedení ESSPASSu v celé Evropě a toho, zda by to vyžadovalo nový legislativní rámec.
Otázky a odpovědi
Zde najdete vše, co potřebujete vědět o evropském průkazu sociálního zabezpečení (ESSPASS).