Cílem je pomoci nejvíce znevýhodněným mladým lidem (ve věku 18–29 let) se začlenit do společnosti tím, že získají přístup k zaměstnání nebo odborné přípravě.
Obvykle se jedná o osoby, které jsou zranitelné, pokud jde o jejich šance na přístup k práci nebo odborné přípravě z individuálních nebo strukturálních důvodů (např. zdravotní postižení, dlouhodobá nezaměstnanost, nedostatečná kvalifikace/dovednosti, zkušenost migrace).
Tato iniciativa účastníkům nabízí:
- intenzivní personalizovanou odbornou přípravu v jejich domovské zemi (přípravná fáze)
- praxi v pracovním prostředí pod odborným dohledem a s mentorskou podporou po dobu 2 až 6 měsíců v jiném členském státě EU (fáze mobility)
- po návratu bude jejich podpora pokračovat a nasměruje je k využití nově získaných dovednosti v domovské zemi, tak aby získali zaměstnání nebo se dále vzdělávali (následná fáze)
V jaké výši budou hrazeny náklady?
Alma pokrývá tyto náklady účastníků:
- cestu
- pojištění
- sociální zabezpečení
- základní potřeby, jako je strava a ubytování
- koučování a poradenství před pobytem v zahraničí, v jeho průběhu a po něm
Mohou se mladí lidé přihlásit přímo?
O podporu ALMA nemohou žádat přímo sami jednotlivci.
Vzhledem k tomu, že program ALMA je v současné době prováděn v rámci vnitrostátních a regionálních programů Evropského sociálního fondu plus (ESF+), určují, kdo se iniciativy zúčastní, organizace spolufinancované z těchto programů.
Jak se mohou organizace zapojit do iniciativy ALMA?
Pokud jste veřejná nebo soukromá organizace, máte sídlo v členském státě EU a chcete se zapojit do provádění této iniciativy, obraťte se prosím na řídicí orgán ESF+ ve vaší zemi a/nebo regionu.
Příkladem jsou mládežnické organizace, nevládní organizace, místní orgány, úřady práce, školy, poskytovatelé odborného vzdělávání / odborné přípravy.
Další informace získáte na adrese EMPL-ALMAec [dot] europa [dot] eu (EMPL-ALMA[at]ec[dot]europa[dot]eu) a v příručce ALMA.
Souvislosti
Cílem iniciativy ALMA „Aim, Learn, Master, Achieve“ (stanovit si cíl, učit se, osvojit si dovednost, dosáhnout cíle) je, aby se posílila šance těchto mladých lidí na začlenění v jejich domovské zemi a aby si zlepšili dovednosti, znalosti a zkušenosti a dostali příležitost vytvořit si na různých místech v Evropě nové vazby.
Realizují ji členské státy a za podpory Evropské komise na úrovni EU.
ALMA vychází z iniciativy v oblasti sociální inkluze, kterou Německo zavedlo v roce 2008 (IdA, Integration durch Austausch) a kterou v roce 2012 převzala nadnárodní síť 15 členských států EU podporovaná z ESF a poté od roku 2015 prostřednictvím nadnárodní výzvy k předkládání návrhů v rámci Evropského sociálního fondu plus (ESF+).
Koncem roku 2022 byla vyhlášena pilotní výzva (orientační rozpočet 15 milionů eur) s cílem pomoci zemím EU začlenit iniciativu ALMA do programů ESF+, a to zahájením pilotního projektu nebo rozšířením typu činnosti, která odpovídá iniciativě ALMA.
Politické souvislosti
Prostřednictvím této iniciativy Komise znovu potvrzuje svůj závazek k těmto iniciativám:
ALMA doplňuje stávající programy na podporu mobility mladých lidí, jako jsou: