Prejsť na hlavný obsah
Employment, Social Affairs and Inclusion

Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii na pomoc nadbytočným pracovníkom (EFG)

European Globalisation Adjustment Fund for Displaced Workers

Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii na pomoc nadbytočným pracovníkom (EFG) je špeciálnym nástrojom EÚ na vyjadrenie solidarity s európskymi zamestnancami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami, ktoré boli prepustené z dôvodu reštrukturalizácie, a na pomoc pri hľadaní nového zamestnania.

EGF prispieva k vytváraniu dynamickejšieho a konkurencieschopnejšieho európskeho hospodárstva tým, že prepusteným ľuďom zvyšuje zručnosti a pomáha im tak nájsť si lepšiu prácu.

EGF pomáha nízkokvalifikovaným a znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie vysporiadať sa s novými výzvami na trhu práce.

Všeobecne platí, že fond EGF sa môže aktivovať vtedy, keď rozhodnutím jednej spoločnosti (vrátane jej dodávateľov a nadväzujúcich výrobcov) príde o prácu viac ako 200 pracovníkov, a to zo strany MSP v rôznych odvetviach v tom istom regióne alebo v konkrétnom odvetví v jednom alebo viacerých susedných regiónoch.

Ročný rozpočet fondu na obdobie 2021 – 2027 je 210 miliónov EUR. Môže sa z neho financovať 60 % až 85 % nákladov na projekty, ktorých cieľom je pomôcť prepusteným pracovníkom nájsť si nové zamestnanie alebo založiť vlastný podnik.

Riadenie a realizácia prostriedkov EGF je v kompetencii vnútroštátnych alebo regionálnych orgánov. Každý projekt trvá dva roky.

Akú podporu môže poskytnúť EGF?

EGF dopĺňa existujúce služby pomoci na trhu práce, a to tým, že nezamestnaným poskytuje individualizované opatrenia.

Z fondu sa môžu spolufinancovať napríklad tieto projekty:

  • pomoc pri hľadaní práce,
  • kariérne poradenstvo,
  • vzdelávanie, odborná príprava a rekvalifikácia,
  • mentorstvo a školenia,
  • podnikanie a založenie podniku.

Prostriedky fondu sa môžu využiť aj ako príspevky na odbornú prípravu, na stravu a ubytovanie a podobné účely vrátane príspevkov pre opatrovateľov, príspevkov na mobilitu a premiestnenie a stimulov zamestnávateľov k náboru pracovníkov.

Z EGF sa nespolufinancujú opatrenia v oblasti sociálnej ochrany, ako sú dôchodky či podpora v nezamestnanosti.

Komu sú určené prostriedky z fondu?

Koneční príjemcovia prostriedkov z projektov EGF môžu byť jednotliví pracovníci prepustení v dôsledku reštrukturalizácie. Týka sa to aj samostatne zárobkovo činných osôb, dočasných zamestnancov a pracovníkov so zmluvou na dobu určitú.

EGF neposkytuje podporu na udržanie podnikov, ich modernizáciu či reštrukturalizáciu.

Nariadenie o EGF na roky 2021 – 2027

Pravidlá o intervenčných kritériách, oprávnených príjemcoch podpory a opatreniach sú stanovené v nariadení o EGF. Jeho hlavnými aspektmi sú:

  • Na podporu majú nárok tí, ktorí stratili prácu v dôsledku krízy spôsobenej koronavírusom, digitalizácie, automatizácie, prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo alebo iných zmien; bez ohľadu na to, čo spôsobilo stratu zamestnania.
  • Formálnou požiadavkou je, aby v určitom referenčnom období prišlo o prácu minimálne 200 pracovníkov.
  • Miera spolufinancovania sa môže pohybovať od 60 % do 85 %.
  • Každý projekt trvá 2 roky.

Čím sa fond EGF líši od štrukturálnych a investičných fondov EÚ?

Štrukturálne a investičné fondy EÚ, osobitne Európsky sociálny fond plus, majú strategickú a dlhodobú perspektívu pri predvídaní a riadení sociálneho vplyvu priemyselných zmien prostredníctvom aktivít ako celoživotné vzdelávanie.

EGF poskytuje pracovníkom jednorazovú individuálnu podporu, ktorá je časovo obmedzená.

Viac o tejto téme

Automotive production line. Welding car body. Modern car Assembly plant

The Commission has proposed changes to two EU funds to adapt and improve their support to people across Europe. This will help equip workers with the key skills needed in the defence industry and for the greening of the economy, and in particular workers at imminent risk of dismissal.

  • Odhadovaný čas čítania: 3 min

Súvisiace akcie