Pracovníci
Osoby, ktoré sú zamestnané v inom členskom štáte, môžu v danej krajine aj žiť. Uchádzači o prácu si môžu v inom členskom štáte hľadať prácu a voľne sa na tento účel pohybovať na jeho území. (Pozri právo uchádzať sa o prácu)
Hostiteľský štát môže od nich požadovať, aby sa ako migrujúci pracovníci z EÚ zaregistrovali na príslušných úradoch. (Pozri smernicu 2004/38/ES)
Ďalšie právne a administratívne požiadavky sa odvíjajú od dĺžky pobytu (do troch mesiacov, viac ako tri mesiace, trvalý pobyt).
Rodinní príslušníci
Právo na pobyt v tom istom členskom štáte majú bez ohľadu na štátnu príslušnosť títo rodinní príslušníci:
- manžel alebo manželka;
- registrovaný partner (za predpokladu, že legislatíva hostiteľského členského štátu považuje registrované partnerstvá za rovnocenné s manželstvom);
- potomkovia, ktorí sú mladší ako 21 rokov alebo sú nezaopatrenými osobami vrátane potomkov manžela/manželky alebo partnera;
- závislí priami príbuzní po vzostupnej línii (napríklad rodičia, starí rodičia) vrátane závislých priamych príbuzných manžela/manželky alebo partnera.
Členské štáty musia takisto uľahčiť vstup a pobyt:
- iných nezaopatrených rodinných príslušníkov pracovníka alebo členov jeho domácnosti;
- iných členov rodiny pracovníka, ktorí si zo zdravotných dôvodov vyžadujú osobnú starostlivosť;
- partnera, s ktorým pracovník preukázal trvalý vzťah.
V prípade rozvodu, anulovania manželstva, ukončenia registrovaného partnerstva, smrti alebo odchodu pracovníka nestrácajú za určitých podmienok jeho rodinní príslušníci svoje právo na pobyt.