Decentralizirane agencije EU-a obavljaju tehničke, znanstvene ili upravljačke poslove kojima institucijama EU-a pomažu pri oblikovanju i provedbi politika.
Osim toga podupiru suradnju EU-a, nacionalnih vlada i socijalnih partnera udruživanjem tehničkih i stručnih znanja.
Decentralizirane agencije osnivaju se na neodređeno razdoblje, a smještene su diljem EU-a. Svaka je agencija jedinstvena i ima vlastitu ulogu.
Europska komisija surađuje sa sljedećih pet decentraliziranih agencija EU-a u području zapošljavanja, socijalnih pitanja i uključenosti:
- Europsko nadzorno tijelo za rad (ELA) pomaže osigurati učinkovitu i pravednu provedbu pravila EU-a o mobilnosti radne snage i koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Također pomaže nacionalnim tijelima u suradnji u provedbi tih pravila te građanima i poduzećima olakšava ostvarivanje koristi od unutarnjeg tržišta.
- Europska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound) promiče važno znanje o profesionalnim i socijalnim pitanjima kako bi pridonijela čvrstim politikama utemeljenima na dokazima u tim područjima.
- Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) nastoji učiniti Europu sigurnijim, zdravijim i produktivnijim mjestom za rad. Na primjer, ona utvrđuje i procjenjuje nove i buduće rizike na poslu.
- Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja (Cedefop) podupire razvoj europskog strukovnog obrazovanja i osposobljavanja kao i politika za osposobljavanje tijekom službe te pridonosi njihovoj provedbi.
- Europska zaklada za osposobljavanje (ETF) pomaže zemljama u tranziciji i zemljama u razvoju da iskoriste potencijal svojeg ljudskog kapitala provodeći reforme sustava obrazovanja, osposobljavanja i tržišta rada u kontekstu politike vanjskih odnosa Unije.