ES decentralizētās aģentūras veic tehniskus, zinātniskus vai vadības uzdevumus, palīdzot ES iestādēm veidot un īstenot politiku dažādās jomās.
Tās arī veicina ES, valstu valdību un sociālo partneru sadarbību, koncentrējot tehniskās un speciālās zināšanas.
Decentralizētās aģentūras tiek izveidotas uz nenoteiktu laiku un ir izvietotas visā ES. Katra aģentūra ir unikāla un pilda tieši tai paredzētu uzdevumu.
Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības jomā Eiropas Komisija sadarbojas ar šādām piecām decentralizētām ES aģentūrām.
- Eiropas Darba iestāde (EDI) palīdz gādāt, lai ES noteikumi darbaspēka mobilitātes un sociālā nodrošinājuma koordinēšanas jomā tiktu piemēroti efektīvi un godīgi. Tā arī palīdz valstu iestādēm sadarboties, lai panāktu šo noteikumu izpildi, un atvieglo iedzīvotājiem un uzņēmumiem iespēju gūt labumu no iekšējā tirgus.
- Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fonds (Eurofound) iegūst un izplata svarīgas zināšanas par sociāliem un ar darbu saistītiem jautājumiem, lai gādātu par to, ka šajās jomās īstenotā politika ir pienācīga un balstīta uz pierādījumiem.
- Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) mērķis ir Eiropu padarīt par darbiniekiem drošāku, veselīgāku un ražīgāku reģionu. Piemēram, šī aģentūra apzina un novērtē jaunus un strauji pieaugošus apdraudējuma veidus darbavietās;
- Eiropas Profesionālās izglītības attīstības centrs (Cedefop) veicina Eiropas arodizglītības un arodapmācības attīstību un mācības darbavietā.
- Eiropas Izglītības fonds (ETF) ES ārējo attiecību politikas ietvaros jaunattīstības valstīm atvieglo pārejas posmu un attīstību, lai tās varētu pilnībā izmantot savu cilvēkkapitālu pēc izglītības, apmācības un darba tirgus sistēmu reformas.