Decentralizirane agencije EU opravljajo tehnične, znanstvene in upravljavske naloge, ki institucijam EU omogočajo pripravo in izvajanje politik.
Podpirajo tudi sodelovanje med institucijami EU, državami članicami in socialnimi partnerji, saj povezujejo strokovna in specializirana znanja.
Decentralizirane agencije se ustanovijo za nedoločen čas in imajo sedež v raznih krajih Evropske unije. Vsaka agencija je edinstvena in ima svojo vlogo.
Na področju zaposlovanja, socialnih zadev in vključevanja Evropska komisija sodeluje z naslednjimi petimi decentraliziranimi agencijami EU:
- Evropski organ za delo (ELA) pomaga zagotavljati, da se pravila EU o mobilnosti delovne sile in koordinaciji sistemov socialne varnosti izvajajo učinkovito in pravično. Prav tako pomaga nacionalnim organom pri uveljavljanju teh pravil ter državljanom in podjetjem omogoča, da lažje izkoristijo prednosti notranjega trga.
- Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound) zagotavlja in razširja pomembno znanje na področju dela in socialnih zadev, s čimer prispeva k trdnim in na dokazih utemeljenim politikam na teh področjih.
- Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) si prizadeva, da bi Evropa postala varnejše, bolj zdravo in produktivnejše delovno okolje. Agencija denimo prepoznava in ocenjuje nova in nastajajoča tveganja za varnost in zdravje pri delu.
- Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja (CEDEFOP), ki podpira pripravo in izvajanje evropskih politik na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter usposabljanja na delovnem mestu.
- Evropska fundacija za usposabljanje (ETF), ki pomaga državam v tranziciji in državam v razvoju izkoristiti človeški potencial s projekti reform sistemov izobraževanja, usposabljanja in trga dela v okviru zunanje politike EU.