Decentralizované agentury EU vykonávají technickou, vědeckou a řídící činnost, a pomáhají tak evropským orgánům utvářet a realizovat jejich politiku.
Díky svým technickým a odborným kapacitám rovněž podporují spolupráci mezi orgány EU, vládami členských zemí a sociálními partnery.
Decentralizované agentury se zřizují na dobu neurčitou a sídlí v různých členských státech Unie. Každá agentura je jedinečná a plní svou specifickou funkci.
Evropská komise spolupracuje s těmito pěti decentralizovanými agenturami EU v oblasti zaměstnanosti, sociálních věcí a začleňování:
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA) zajišťuje účinné a spravedlivé prosazování pravidel EU v oblasti mobility pracovních sil a koordinace sociálního zabezpečení. Pomáhá rovněž vnitrostátním orgánům při prosazování těchto pravidel a usnadňuje občanům a podnikům využívat výhod vnitřního trhu.
- Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound) shromažďuje a šíří důležité informace o pracovních a sociálních záležitostech, čímž přispívá k tvorbě fundované a na důkazech založené politiky v těchto oblastech.
- Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) usiluje o to, aby se Evropa stala bezpečnějším, zdravějším a produktivnějším místem pro práci. Zabývá se zejména určováním a posuzováním nových a nově vznikajících rizik při práci.
- Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (CEDEFOP) podporuje rozvoj politiky v oblasti evropského odborného vzdělávání a přípravy a přispívá k jejímu provádění.
- Evropská nadace odborného vzdělávání (ETF) pomáhá v rámci evropské politiky pro vnější vztahy zemím, jež procházejí transformací, a rozvojovým zemím, aby dokázaly využít svůj lidský kapitál, a to prostřednictvím reformy systémů vzdělávání a odborné přípravy i trhu práce.